Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. mája 2012

Staré divadlo pripravuje festival StretnutieSúčasťou festivalu bude aj štvordňový workshop, na ktorom sa malí aj veľkí diváci v rozhovore tvorca - divák dozvedia množstvo informácií zo zákulisia tvorby divadlaZdieľať
Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre pripravuje 14. ročník prehliadky divadiel a divadelných škôl krajín V4 Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás. Od 5. do 9. júna bude okrem niekoľkých slovenských divadiel hostiť aj Divadlo Drak z Hradca Králové, Divadlo Minor z Prahy, Naivní divadlo Liberec, Teatr Lalka z Varšavy, Teatr Baj Pomorski z Torune, Mesebolt Bábszínház zo Szombathely či Márkuszínház z Pécse.

Jednotlivé predstavenia sú rozdelené do troch kategórií: Nádeje, Možnosti a Istoty. Sekcia Nádeje bude platformou pre poslucháčov katedier bábkarskej tvorby vysokých umeleckých škôl a akadémií zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska a Chorvátska. Sekcia Možnosti bude priestorom pre prezentáciu alternatívnych predstavení a netradičných zoskupení, Istoty predstavia najlepšie produkcie z etablovaných „kamenných“ divadiel krajín V4. Aj tento rok chce dramaturgia festivalu rozšíriť ponuku festivalu V4 o produkcie z Francúzska, Ukrajiny, Švajčiarska a Chorvátska.

Súčasťou festivalu bude aj štvordňový workshop, na ktorom sa malí aj veľkí diváci v rozhovore tvorca - divák dozvedia množstvo informácií zo zákulisia tvorby divadla. Preniknúť budú môcť do tajov výroby bábok či dekorácií, do profesie scénického výtvarníka, skladania scénickej hudby, tvorby scenára či režijno-dramaturgickej koncepcie. Všetky zložky tvorby divadelného diela si deti i dospelí budú môcť vyskúšať v praxi. Výsledkom workshopu by mali byť bábky, dekorácie, scenár alebo jeho konkrétne javiskové spracovanie. Táto vzdelávacia časť festivalu nadväzuje na dlhodobý projekt, ktorý organizuje Divadelný ústav Bratislava spolu so základnou umeleckou škola Tralaškola v Nitre. Festival Stretnutie sa koná vďaka podpore Medzinárodného visegrádskeho fondu, Ministerstva kultúry SR, Nitrianskeho samosprávneho kraja a mesta Nitry.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Farma: Monika z Farmy vyradila nepriateľku Gabiku
<< predchádzajúci článok
Slovenská móda ožila v New Yorku

Staré divadlo pripravuje festival Stretnutie - diskusné fórum čitateľov