Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. januára 2011

Starosta Jarovníc Florián Giňa bude zarábať 2 500 eurFlorián Giňa je novým starostom Jarovníc. Po voľbách vystriedal po 15 rokoch nezávislého kandidáta Mariána Kyjovského. V obci žije 5 476 obyvateľov (údaj k 12. 12. 2010).Zdieľať
florian gina Florián Giňa je novým starostom Jarovníc. Po voľbách vystriedal po 15 rokoch nezávislého kandidáta Mariána Kyjovského. V obci žije 5 476 obyvateľov (údaj k 12. 12. 2010). Jarovnice, 11. január 2011.Foto: SITA/Viktor ZamborskýJAROVNICE 11. januára (WEBNOVINY) – Nový starosta Jarovníc (okres Sabinov) 40-ročný Florián Giňa (SRK) bude mať plat 2 500 eur. Takúto sumu mu dnes odsúhlasili novozvolení poslanci hneď potom, ako zložili slávnostný sľub.


V tejto obci s najpočetnejšou rómskou osadou na Slovensku prevzal rómsky kandidát po prvykrát funkciu starostu. Po 15. rokoch vystriedal na tomto poste Mariána Kyjovského (nezávislý). Ten novému starostovi zaželal, aby sa mu darilo zveľaďovať obecný majetok, ktorý práve preberá.

V 13-člennom obecnom zastupiteľstve majú Rómovia väčšinu - sedem svojich zástupcov. Do poslaneckých lavíc dnes zasadli štyria poslanci za Rómsku iniciatívu Slovenska (RIS), traja za Stranu rómskej koalície (SRK), dvaja za KDH, dvaja kandidovali ako nezávislí a po jednom poslancovi majú strany SDKÚ-DS a Smer-SD. Pri čítaní sľubu mali niektorí rómski poslanci problém. Starosta svoj text prečítal bez zaváhania.

Giňa pre agentúru SITA uviedol, že za svojho zástupcu sa rozhodol menovať tiež rómskeho kandidáta - Mariána Červeňáka. O výške jeho platu sa dnes nerozhodovalo. Giňa povedal, že obidvaja boli poslancami už v minulom volebnom období a preto vedia, do čoho idú. Konkrétne kompetencie svojmu zástupcovi neurčil. „Bude sobášiť, podpisovať mi dovolenku a zastupovať ma v mojej neprítomnosti,“ povedal Giňa. V prvom volebnom roku chce nový starosta Jarovníc dokončiť rozbehnuté projekty, ako sú rozostavané nájomné byty a kanalizáciu. Obec nemá ešte schválený ani pripravený rozpočet na rok 2011, preto o ďalších zámeroch starosta zatiaľ nechcel hovoriť.
Na slávnostné zasadnutie zastupiteľstva prišlo pomerne veľa občanov, ktorí sa zaujímali o ďalší chod obce. Veľa hlasov sa ozvalo proti výške platu nového starostu. Giňa pred občanmi prehlásil, že plánuje aj personálne zmeny na úrade.

Ako uviedla referentka obecného úradu Janka Marcinčinová, na úrade pracuje 10 zamestnancov, medzi ktorými je aj jeden údržbár a dve upratovačky, okrem toho obec má aj šesť terénnych pracovníkov. V Jarovniciach žije okolo 5 500 obyvateľov, z toho je asi 4 400 Rómov. Na komunálnych voľbách sa zúčastnilo okolo 70 % voličov. Florián Giňa (SRK) zvíťazil nad Mariánom Kyjovským (nezávislý) o 430 hlasov. Za starostu kandidoval ešte Ľubomír Trišč (KDH), ktorý skončil tretí. Giňa žije v osade, je otcom deviatich detí. Vyučil sa za drevára a spravil si aj maturitu. V minulom roku pracoval ako tútor v projekte Divé maky.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanec SaS chce odstrániť špekulácie s funkčným obdobím
<< predchádzajúci článok
Podľa Turkov pri policajnej akcii pochybilo Slovensko