24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2008

15. mája 2008

Šťastie na švédskych hokejkách, tvrdia smutní Česi

Český medailový sen sa na majstrovstvách sveta v hokeji v Kanade rozplynul už vo štvrťfinále na švédskych hokejkách. Zápas sa v Québecu skončil v riadnom hracom čase 2:2, no rýchla smrť v ...

QUÉBEC 14. mája (WEBNOVINY) - Český medailový sen sa na majstrovstvách sveta v hokeji v Kanade rozplynul už vo štvrťfinále na švédskych hokejkách. Zápas sa v Québecu skončil v riadnom hracom čase 2:2, no rýchla smrť v predĺžení skolila český tím. Švédskym hrdinom sa stal Mattias Weinhandl, ktorého strela z otočky sa odrazila od korčule obrancu Petra Čáslavu za chrbát brankára Milana Hniličku. Česi skončili vo štvrťfinále rovnako ako vlani, pre Tri korunky je to zasa ôsme semifinále na svetovom šampionáte v rade. "Nerozmýšľal som, len som sa snažil dostať puk do siete. Ten sa otrel o hokejku, korčuľu, možno aj rukavicu, ale napokon skončil v bránke. To je presne to šťastie, ktoré v hokeji potrebujete," uviedol pre iihf.com strelec víťazného švédskeho gólu Weinhandl. V Colisée Pepsi sa hral neuveriteľne vyrovnaný duel. Švédi viedli 1:0, prehrávali 1:2 a napokon otočili na 3:2. Pomer striel bol po skončení zápasu 31:31, brankári na oboch stranách sa prekonávali. "Bol to zápas o jednom góle navyše. Nemôžeme tvrdiť, že Švédi boli lepši, alebo že my sme boli lepší. Bolo to o šťastí, ktoré si sadlo v predĺžení na nášho súpera," tvrdil český útočník Radim Vrbata, ktorý strelil z trestného strieľania druhý a zároveň posledný český gól. Jeho tím viedol ešte štyri minúty pred koncom 2:1. Potom prišiel vyrovnávajúci gól z hokejky Marcusa Nilsona, ktorý sa Čechom nepáčil. Reklamovali pred ním faul na ich gólmana Hniličku, ktorý sa v momente strely švédskeho útočníka ocitol v polohe sediac na ľade. "Ihneď po buly som šprintoval pred bránku. Potom som zacítil ako sa niekto dotýka môjho chrbta a chce ma odtlačiť. Bol to Hnilička, a tak som urobil krok dozadu," opísal inkriminovaný moment švédsky útočník Rickard Wallin, ktorý mal údajne faulovať českého brankára. Česi sa dožadovali videa, ale u arbitrov neuspeli. Rozhodcovia boli terčom kritiky jedného z najlepších českých hráčov Patrika Eliáša a nielen pre situáciu, z ktorej strelili Švédi vyrovnávajúci gól. "Minútu pred koncom mal súper šesť hráčov na ľade a nič sa nedialo. Pre rozhodcov to možno nie je veľmi dôležitý turnaj, ale pre nás áno," posťažoval sa pre hokej.cz Eliáš. Útočník New Jersey prišiel posilniť český výber, lebo si chcel užiť pekný záver sezóny v dobrej partii. Takto bude odchádzať domov smutný: "Tento náš tím mal na to, aby hral o medaily. Niekedy je to aj o šťastí, teraz nám chýbalo. Nikto nemôže byť spokojný. Pre mňa je to jedno z najväčších sklamaní v mojej kariére," dodal. Švédi v semifinále narazia na domácu Kanadu, ktorá si v druhom štvrťfinále v Halifaxe hladko poradila s Nórskom 8:2. SITA

Nóri sa držali do stavu 2:2, Nasha to neprekvapilo