Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. októbra 2012

Štefánik rád cestoval, svedčí o tom jeho pas z roku 1906Originál cestovného pasu Milana Rastislava Štefánika z roku 1906 uchováva Štátny archív v Ivanke pri Nitre. Podľa pečiatok v pase bol v rokoch 1906 a 1907 niekoľkokrát v Rusku. Ako zamestnanie si ...Zdieľať
stefanik NITRA 17. októbra  – Originál cestovného pasu Milana Rastislava Štefánika z roku 1906 uchováva Štátny archív v Ivanke pri Nitre. Podľa pečiatok v pase bol v rokoch 1906 a 1907 niekoľkokrát v Rusku. Ako zamestnanie si uviedol astronóm.


„Zrejme sa dostal do Ruska cez niekoľko krajín, v pase je napríklad pečiatka z ruského konzulátu v Berlíne,“ povedala riaditeľka Štátneho archívu v Ivanke pri Nitre Šarlota Drahošová. V pase je aj jeho vlastnoručný podpis, podpísal sa ako Dr. Milan Stefanik.

Pas platil do všetkých štátov sveta. V čase jeho vydania mal Štefánik 26 rokov. „Už v mladom veku badať jeho sklony cestovať a ísť za vedeckými poznatkami tam, kde už boli na vyššej úrovni,“ skonštatovala Drahošová. V tom čase sa ešte fotografia do pasu nedávala, nahrádzal ju popis vzhľadu držiteľa pasu.

Podľa neho bol Štefánik stredne vysokej postavy, mal trochu predĺženú tvár, šedé oči, fúzy, plnú bradu gaštanovej farby, hnedé vlasy, „riadny nos“ a „normálne ústa“. Popis je v maďarčine a francúzštine. Ako miesto bývania si Štefánik uviedol Paríž, v kolónke miesto pôvodu napísal Brezová.Pracovníci archívu v Ivanke pri Nitre v tomto období skúmajú pasové písomnosti Nitrianskej župy z druhej polovice 19. storočia a začiatku 20. storočia. Narazili pri tom na pasy mnohých zaujímavých ľudí, z nich najvýznamnejší je Štefánik. Jeho pas sa zachoval aj s povolením úradu podžupana, že môže vycestovať. „Bolo to obdobie priemyselného rozletu aj vzdelanosti, ale aj obdobie dosť silného vysťahovalectva za prácou,“ hovorí Drahošová. V archíve sa stretli aj s tým, že úrady sa mnohokrát snažili zamedziť vycestovaniu bohatších ľudí. Báli sa, aby nezostali v zahraničí a nevyvážali kapitál z monarchie.

Milan Rastislav Štefánik sa narodil v roku 1880 v Košariskách, ktoré patrili ako osada do Brezovej pod Bradlom. Bol astronóm, politik, generál francúzskej armády, člen Národnej rady v Paríži, zakladateľ česko-slovenského štátu a prvý československý minister vojny. Zahynul v roku 1919 pri páde lietadla pri Ivanke pri Dunaji. Nehoda dodnes nie je objasnená. Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle nad Košariskami.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarské úrady povolali na protirómsky pochod Jobbiku posily
<< predchádzajúci článok
Valné zhromaždenie OSN bude hlasovať o členoch do rady

Štefánik rád cestoval, svedčí o tom jeho pas z roku 1906 - diskusné fórum čitateľov