Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. augusta 2006

Stratili sa originálne videonahrávky prvého človeka na MesiaciAmerická Národná agentúra pre letectvo a vesmír (NASA) netuší, kde by mohli byť originálne videonahrávky prvého človeka na Mesiaci staré takmer 40 rokov. "NASA pátra po originálnych nahrávkach ...Zdieľať

BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) - Americká Národná agentúra pre letectvo a vesmír (NASA) netuší, kde by mohli byť originálne videonahrávky prvého človeka na Mesiaci staré takmer 40 rokov. "NASA pátra po originálnych nahrávkach posádky Apolla 11 z 21. júla 1969," uviedol Ed Campion, hovorca Goddard Space Flight Center v meste Greenbelt v Marylande. Na páskach je zaznamenaný legendárny výrok astronauta Neila Armstronga, keď sa po prvý raz dotkol mesačného povrchu. "Je to malý krok pre človeka, no veľký skok pre ľudstvo," povedal. Originály nahrávok by podľa Campiona mali byť niekde v archíve Goddardovho centra alebo v archívoch NASA. Pásky sa pritom hľadajú už pol roka.

Armstrong, prvý človek na Mesiaci, bol veliteľom projektu Apollo 11. Na Mesiac pritom letel spolu s astronautmi Buzzom Aldrinom a Michaelom Collinsom. Priamy prenos z pristátia sledovali milióny televíznych divákov po celom svete. Originálne nahrávky misie Apollo 11 sa zaznamenávali na dvoch miestach na svete - v Goldstone v Kalifornii a v Honeysuckle Creek Tracking Station and Parkes Observatory v Austrálii. Obe nahrávky dopravili do Goddard Space Flight Center, ktoré v roku 1969 založilo národný archív. NASA si ich prednedávnom vyžiadala a tam sa ich stopa úplne stráca.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aerolínie rátajú škody po bezpečnostnej kríze v Británii
<< predchádzajúci článok
Gazprom utŕžil v prvom polroku 827,9 mld. RUB