23. mája 2011

Strelec Kopp je piatym Slovákom s miestenkou na OH 2012

Slovenský reprezentant Pavol Kopp obsadil na pretekoch Svetového pohára v športovej streľbe v americkom Fort Benningu 4. miesto v ľubovoľnej pištoli 60 výkonom ...

strelbasport Ilustračné foto. Foto: SITA/Martin HavranFORT BENNING 23. mája (WEBNOVINY) - Slovenský reprezentant Pavol Kopp obsadil na pretekoch Svetového pohára v športovej streľbe v americkom Fort Benningu 4. miesto v ľubovoľnej pištoli 60 výkonom 653,6 (562+91,6) a vybojoval si olympijskú miestenku.

Slovensko má už istotu účasti piatich strelcov na OH 2012 v Londýne. Pred Koppom sa to podarilo trapistke Zuzane Štefečekovej, skeetarke Danke Bartekovej, puškárovi Jozefovi Göncimu a ďalšiemu pištoliarovi Jurajovi Tužinskému.

Pavol Kopp dosiahol v kvalifikácii 562 bodov (91-97-94-91-95-94) a do finále, v ktorom mohli z osmičky strelcov zasiahnuť do boja o dve udeľované olympijské miestenky ešte piati, vstupoval zo 4. priečky. Pred sebou mal jedného konkurenta v súboji o olympiádu - Číňana Wu Siao (566 b.), preto vedel, že už nesmie pred seba pustiť Švajčiara Lukasa Grundera (561), Rašida Junusmetova z Kazachstanu (559) a Taliana Giuseppeho Giordana (559). Zverencovi trénera Ivana Némethyho sa dlho darilo odolávať súperom. Po ôsmom finálovom výstrele však klesol z 3. na 6. pozíciu, vzápätí jeho odstup na Grundera narástol až na 2,2 bodu.

Mladý Švajčiar psychický tlak nezvládol, záverečný výstrel pokazil (len 6,4 b.) a prepadol sa na konečný 8. stupienok. Kopp ponúknutú šancu od smutného hrdinu súťaže využil, strelil 10,1 bodu a vyšvihol sa na 4. priečku, pričom od bronzového Srba Andriju Zlatiča (655,3) ho delilo 1,7 bodu. Rodák z Martina zaznamenal vo finále 91,6 bodu (10,2-9,3-9,9-8,6-7,0-9,8-8,9-9,2-8,6-10,1), čo predstavovalo dovedna 653,6 bodu. Tridsaťdvaročný člen SŠŠR MV SR síce nevyužil šancu na vybojovanie si svojej šiestej medaily z podujatí SP (0 - 3 - 2), ale môže sa tešiť na svoj druhý štart na OH. Z Pekingu 2008 bude obhajovať 5. miesto v ľubovoľnej a 27. priečku vo vzduchovej pištoli.

"Výborná správa"

"Na začiatku finále bolo jasné, že pôjde aj o šťastie, ktoré si napokon konečne sadlo aj na Paľa. Z jeho pohľadu našťastie ´uvalil´ Grunder posledným výstrelom len 6,4. Presne sa zopakoval scenár z aprílových pretekov v kórejskom Čangwone, kde sa Kopp tiež záverečným výstrelom na desatinu rovnakej hodnoty pripravil o olympijskú miestenku a klesol na ôsme miesto," upozornil agentúru SITA na zaujímavú paralelu tréner I. Némethy.

"Je to výborná správa. Moja nedávna predpoveď sa naplnila. Vedel som, že za normálnych okolností má Paľo na zisk miestenky. A že skončil tesne za stupňom víťazov? To nie je podstatné, najdôležitejšie je, že si vybojoval účasť na OH. Teraz už môže ísť do ďalších súťaží s väčším pokojom,“ zareagoval na informáciu o výsledkoch z USA šéftréner reprezentácie SR Pavel Anetta.

Suverénnym víťazom sa stal Jin Jong Oh z Kórejskej republiky (670,0), druhý bol Číňan Wu Siao (660,3), ktorý tiež získal olympijskú miestenku. Ďalší Slovák v štartovom poli nedeľňajších pretekov pištoliarov Ján Fabo skončil devätnásty (555).

Jozef Gönci zakončil svoje účinkovanie v americkom Fort Benningu 39. miestom v ľubovoľnej malokalibrovke 60. Skúsený puškár Dukly Banská Bystrica síce pridal v porovnaní so sobotňajšou elimináciou k svojmu výkonu o tri body viac, ale jeho 593 bodov (98-100-99-98-99-99) stačilo v nedeľu na umiestnenie na konci štvrtej desiatky. Rozstrel o účasť v osemčlennom finále zaručovalo tentoraz 596 bodov. Druhý slovenský puškár štartujúci na podujatí v USA Zoltán Baláž nepostúpil z eliminácie.