Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. októbra 2010

Stretnutie Nepočujúcich podnikateľov v TatráchNadácia Pontis, vďaka podpore z Nadačného fondu Slovak Telekom, a.s. Nadácie Pontis, zorganizovala v Tatrách v dňoch 21. - 24. októbra 2010 stretnutie Nepočujúcich podnikateľov, absolventov ...Zdieľať
st nepocujuci BRATISLAVA 27. októbra (WBN/PR) - Nadácia Pontis, vďaka podpore z Nadačného fondu Slovak Telekom, a.s. Nadácie Pontis, zorganizovala v Tatrách v dňoch 21. - 24. októbra 2010 stretnutie Nepočujúcich podnikateľov, absolventov predchádzajúcich troch ročníkov grantového programu Hľadáme ďalší zmysel – PRE PODNIKANIE. Vďaka tomuto programu absolvovali školenie Ako začať podnikať, úspešne obhájili svoj podnikateľský plán a z Nadačného fondu Slovak Telekom, a.s. Nadácie Pontis získali finančný grant na rozbehnutie svojho podnikania. Tentoraz sa v Tatrách školili v marketingovo-komunikačných zručnostiach pri prezentácii svojho podnikania. Celý kurz bol tlmočený do posunkového jazyka.


Kaderníčka, stolár, tvorca web stránok, účtovníčka – profesie, ktorým sa vďaka grantovému programu Hľadáme ďalší zmysel venujú Nepočujúci podnikatelia. “Mnoho ľudí so sluchovým postihnutím má problém pochopiť informácie z napísaného textu. Preto sa dennodenne boria s nedostatkom informácií. Práve kurzy, tlmočené do posunkového jazyka, sú pre nich šancou byť lepšími vo svojom podnikaní a predať sa v silnej konkurencii ostatných podnikateľov,“ hovorí programová koordinátorka stretnutia Oľga Shaw z Nadácie Pontis.

Hlavným dôvodom tohto stretnutia bolo vytvorenie vzdelávacej nadstavby ku kurzu Ako začať podnikať. Slovak Telekom, ktorý prostredníctvom Nadačného fondu Slovak Telekom, a.s. Nadácie Pontis kurz finančne podporil, si dal za cieľ vytvárať podnikateľské vzdelávacie programy pre ľudí s poruchou sluchu. „S Nepočujúcimi sa osud síce zahral, ale to neznamená, že nie sú rovnako šikovní ako zdraví ľudia. Našou prioritou je dať im možnosť získať vo svojom jazyku dôležité know-how, ako rozbehnúť vlastné podnikanie, aby sa neskôr mohli venovať naozaj tomu, čo ich baví a nepociťovali vo svojom kariérnom živote žiadne bariéry,“ hovorí šéf korporátnej komunikácie Slovak Telekom Ján Kondáš.

Témy prednášok boli vyberané na základe priamych požiadaviek Nepočujúcich, ktorých najviac zaujímala prezentácie vlastného podnikania cez internet a sociálne siete. Jedným z prednášajúcich na túto tému bol Martin Štrba, manažér divízie internetového predaja najväčšieho internetového kníhkupectva Martinus.sk: „Najprv som sa bál, ako budú na moju prednášku reagovať. Bolo však vidieť, že veciam rozumejú a vedia si ich predstaviť v oblastiach, v ktorých podnikajú. Moja rada znie, aby robili veci inak ako konkurencia a nezabúdali na vzťah k svojim zamestnancom, pretože tak ako sa oni správajú k svojim ľudom, tak sa ich podriadení správajú k zákazníkom.“ Po prednáške sa ozval Nepočujúci stolár, ktorý vyrábal pre novú pobočku kníhkupectva v Žiline nábytok. „Nevedel som, že nám ho robil Nepočujúci. Firma, s ktorou spolupracuje, nám dala jednoducho najlepšiu ponuku a dokázala splniť aj naše náročnejšie požiadavky na výrobu, preto sme si ich vybrali“ hovorí Štrba. Jednou z ďalších prednášajúcich bola aj úspešná fotografka detí Katarína Rogelová-Husenicová, ktorá radila podnikateľom ako sa presadiť v silnej konkurencii: „Po rokoch budovania si svojho podnikania, kedy sa na mňa nie vždy usmievalo šťastie, som sa veľmi rada podelila o svoje skúsenosti. Bola som sama zvedavá, ako toto stretnutie budú Nepočujúci brať. Nakoniec mali množstvo otázok. Myslím si, že práve ich hendikep sa dá v podnikaní otočiť na ich výhodu, no musia si ísť jednoducho za svojím.“

Na stretnutí sa zúčastnilo osemnásť Nepočujúcich podnikateľov, ktorých produkty a služby nájdete na www.nepocujucipodnikatelia.sk.

Ľudia s poruchou sluchu, vo veku od 18 do 55 rokov, ktorí ovládajú posunkový jazyk a snívajú o vlastnom podnikaní, si môžu požiadať o príspevok na podnikanie aj tento rok. Maximálna výška je 3 320 EUR. Podmienkou je, po poslaní prihlášky, absolvovanie kurzu Ako začať podnikať v termíne od 30. január – 5. február 2011 a vypracovanie i úspešné obhájenie podnikateľského zámeru. Uzávierka pre prijímanie žiadostí je 30. novembra 2010. Kompletný text grantovej výzvy je k dispozícii na www.nadaciapontis.sk/granty.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Novým riaditeľom FN v Trnave je Gabriel Pavelek
<< predchádzajúci článok
Štát môže ušetriť 1/3 na splátkach za 3. balík PPP