Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

07. septembra 2022

Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľovHistóriu pre mladých treba približovať atraktívnejšie, možno iným jazykom, aj cez ilustrácie...toto všetko spĺňa kniha Bitky a bojiská od Romana Mocpajchela s ilustráciami Františka Hříbala.Zdieľať
Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov

Kniha približuje dvadsať bitiek a vojenských udalostí, ktoré ovplyvnili ďalší vývoj našich dejín. Väčšina sa odohrala na území súčasného Slovenska.

Pri každej bitke sú uvedené základné informácie - kde a kedy sa konala a medzi kým, koľko vojakov sa na nej zúčastnilo, aké boli straty, prečo je dôležitá pre naše dejiny. Nasleduje uvedenie do širších súvislostí a opis bitky. V závere každej kapitoly je niekoľko doplnkových textov - približujú významné osobnosti, dobovú vojenskú taktiku a ďalšie zaujímavosti.

Od bitky pri Hrone v roku 172, cez Bratislavu 907 a kolaps Veľkej Moravy, nasleduje neslávna porážka slávneho turkobijcu v Lučenci 1451, katastrofa v močariskách Moháč 1526 až po krvavý priesmyk Dukla 1944 a napokon začiatok konca studenej vojny 1968 a Československo.

Predhovor napísal Juraj Červenák, ktorého mnohí milujú ako autora historických románov, detektívok, napríklad sériu o Barbaričovi a Steinovi, či Dobrodružstvá kapitána Báthoryho. Aj on oceňuje hodnovernosť faktov a informácií. Jednotlivé bitky sú naozaj v pútavej podobe, autor nezachádza príliš hlboko, nenudí, ale ponúka skvelý prehľad, ktorý určite poteší aj dospelých čitateľov.

Nechýbajú informačné zaujímavosti, rámčeky, medailóniky, ktoré pomáhajú zorientovať sa a urobiť si rýchly prehľad.

Kniha Bitky a bojiská vychádza v edícii Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov, ktorá má ambíciu ponúkať témy spojené s našimi dejinami spracované spôsobom príťažlivým pre mládež - stručne a vizuálne príťažlivo. Knihy z tejto edície zároveň predstavujú rekapituláciu či osvieženie vedomostí aj pre dospelých.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Matka zápasila s tigrom holými rukami, aby zachránila malého syna
<< predchádzajúci článok
Chodenie naboso má mnoho benefitov, nie je však vhodné pre každého