Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Da Vinciho kód

28. apríla 2006

Sudca vložil do verdiktu v prípade Da Vinciho kódu vlastnú šifruBritský sudca, ktorý viedol proces v prípade žaloby proti bestselleru Da Vinciho kód, vložil do verdiktu vlastný kód.Zdieľať
  Ak ho niekto rozlúšti, podľa vlastných slov mu to "možno" potvrdí.

      Odkedy sudca Peter Smith vyniesol 7. apríla rozsudok, právnici v Londýne a New Yorku si v 71-stranovom dokumente začali všímať nezvyčajne umiestnené písmená v kurzíve. Napríklad v slove claimants je niekde kurzívou napísané písmeno S, inde písmeno M. Tieto písmená v prvých niekoľkých odsekoch dávajú spolu výraz "Smithy code" v zrejmej narážke na meno sudcu najvyššieho britského súdu.
      Smith v stredu v krátkom rozhovore pre agentúru Associated Press uviedol, že o rozsudku diskutovať nemôže, nevidí však dôvod, prečo by nemohol byť niečím zábavný. Rovnako výslovne nepriznal, že do textu vložil tajný kód, aj keď o ležatých písmenách povedal: "Nevyzerajú ako preklepy, že?"
      Podľa právnika Dana Tencha z londýnskej firmy Olswang sudca naznačil, že jeho kód je kombináciou šifry používajúcej kurzívy z knihy Svätá krv a svätý grál, ktorej autori obvinili Dana Browna z plagiátorstva, a šifry z Brownovho Da Vinciho kódu. Sudca dospel k záveru, že Brownov vydavateľ, ktorého žalovali, neporušil autorské práva.
      Po výraze "Smithy Code" sa na prvých 14 stranách rozsudku nachádza ďalších 25 neusporiadaných písmen, uviedol Tench. Domnieva sa, že ich možno dešifrovať prešmyčkou alebo šifrou z Brownovej knihy, ktorou sú písmená abecedy nahradené inými.
      K tým, ktorí chcú sudcovu hádanku rozlúštiť, patrí právnik Mark Stephens. Niektorí sudcovia sú podľa neho známi dômyselnými a zábavnými verdiktmi. "Tento trend začal už dávno... jeden napísal rozsudok v rýmoch, iný v dvojveršiach," dodal.

      Na internete: www.hmcourts-service.gov.uk/HMCSJudgments

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vyvolení začínajú charitatívny týždeň
<< predchádzajúci článok
Britský protifajčiarsky zákon bude mať výnimku pre oblasť umenia