30. októbra 2009

Súhrn výsledkov piatkových zápasov Slovnaft extraligy

Súhrn výsledkov piatkových zápasov 18. kola základnej časti hokejovej Slovnaft extraligy 2009/2010: MHk 32 Liptovský Mikuláš - HKm Zvolen 3:0 (2:0, 0:0, 1:0) Góly: 10. Kropáč ...

BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov piatkových zápasov 18. kola základnej časti hokejovej Slovnaft extraligy 2009/2010:

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HKm Zvolen 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Góly: 10. Kropáč (Kuric), 13. Kropáč (D. Devečka, M. Varga), 42. Tomášek (Roháč, M. Bartánus)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: M. Bača na 5+DKZ za narazenie na mantinel, Lištiak (obaja L. Mikuláš) na 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Gašparík, Valach, 1750 divákov

Liptovský Mikuláš: Fikrt - Hučko, Heš, Kumstát, Lištiak, M. Varga, D. Devečka, Privoznik, M. Bača - Cibuľa, J. Halaj, V. Novák - M. Bartánus, Roháč, Tomášek - Kropáč, Kuric, Kriška - Mikula, Durdiak, Kadura
Zvolen: J. Laco - Suchý, Horáček, Juraško, Valach, L. Čierny, Huba, Hraško, Cebák - Estrada, Chovan, Szabo - Pavliš, Marcinek, F. Turek - Ľ. Hurtaj, Gálik, Otčenáš - V. Baláž, Kóňa, Marek Haščák

Obidvom mužstvám pred týmto zápasom "tieklo do topánok". Liptáci však začali lepšie a už po prvej minúte mohli vyhrávať. Potom sa hra vyrovnala a aj domáci brankár Fikrt musel ukázať svoje umenie. V 8. min mal veľkú šancu Kropáč, no stav na ukazovateli skóre sa nemenil. O minútu dvakrát opäť zachránil Mikuláš od pohromy Fikrt. V 10. min domáci gólman vytiahol jeden zo svojich zázračných zákrokov. Hneď z protiútoku bol totiž úspešný Kropáč a domáci vyhrávali 1:0. V 11. min nariadil po faule na unikajúceho Cibuľu hlavný arbiter stretnutia Konc trestné strieľanie, sám faulovaný hráč však gól ani z tejto príležitosti nedal. Po tomto momente ožili hostia, ale domáci gólman čaroval. V 13. min po šanciach hostí z protiútoku opäť Kropáč zvýšil na 2:0. Úvod druhej tretiny bol v réžii hostí a Liptáci mohli ďakovať iba svojmu brankárovi, že neinkasovali. Vývoj stretnutia mohla ovplyvniť 26. min, keď sa vôbec prvým vylúčeným mužom stretnutia stal domáci Bača a hneď inkasoval 5 minút. Zvolenčania si však prakticky nevypracovali žiadnu šancu, a tak sa druhá tretina skončila výsledkom 0:0. V závere prostredného dejstva si musel trest odpykať Čierny a domáci mohli poistiť svoje vedenie. Aj brankár hostí Laco však podržal svoje mužstvo.

Hneď v prvej minúte záverečnej časti hry zvýšil Tomášek vedenie domácich na 3:0 a Liptáci už svoj náskok výbornou obrannou hrou udržali. Domáci mali potom aj ďalšie šance, ale už ich nedokázali premeniť. Na druhej strane všetky príležitosti Zvolenčanov zlikvidoval vynikajúci Fikrt.

Hlasy:
Ján Šterbák (tréner L. Mikuláša): "Sme radi, že sa nám podarilo zvíťaziť. Chlapci zahrali veľmi dobré stretnutie, najmä v defenzíve pracovali vynikajúco. Náš brankár Fikrt podržal mužstvo, hlavne keď sme hrali päť minút v oslabení. Celý tím si zaslúži pochvalu."
Ernest Bokroš (tréner Zvolena): "Máme určité herné problémy, ktoré sa prejavujú na ľade. Bolo to vidno pri našej päťminútovej presilovke, v ktorej sme prakticky neohrozili domáceho brankára. Problémy sú našou vnútornou záležitosťou a musíme ich odstrániť. Na reprezentačnú prestávku čakáme ako na spasenie."

HC'05 Banská Bystrica - MsHK Garmin Žilina 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Góly: 4. Tománek (Bauer), 23. Kútny (Z. Nedvěd, Paľov), 54. P. Frühauf (Dian, Jánoš), 58. Pardavý (Češík) - 24. Bobček (R. Krajči, Hriňa), 39. Paľovčík (Nádašdi, R. Krajči), 47. Vala (Liščák, Škoda)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Országh - Smrek, Tornay, 2310 divákov
Banská Bystrica: M. Vojtek - Kolba, Bauer, P. Frühauf, Vantroba, Vizváry, Biro, Mocek, Mrena - Tománek, Bulík, Pardavý - Dian, Ľ. Sabol, Jánoš - Z. Nedvěd, Paľov, Kútny - T. Sýkora, Češík, Drotár
Žilina: Lipovský - Nádašdi, Rúfus, Hriňa, Bobček, Turoň, V. Urban, Kolarz - Liščák, Vala, Škoda - P. Barinka, Palovčík, R. Krajči - M. Kokavec, M. Hreus, Drevenák - Koložváry, Pleva, Hájnik

Banskobystričanom vyšiel úvod zápasu, keď v 4. min zakončil dravý prienik pred bránku bekhendom Tománek. Domáci boli pri chuti a predvádzali kombinačný hokej. Hostia sa dostali do šancí až v 9. resp. 10. min, no Koložváry ani Hájnik nenašli recept na domáceho gólmana. V 14. min Pardavý fauloval unikajúceho Valu, ktorý si mohol šancu zopakovať z trestného strieľania, netrafil však bránku. V 16. min sa musel porúčať do kabíny zranený Tománek a na ľad sa už nevrátil. Úvod druhej tretiny opäť vyšiel lepšie Banskobystričanom. Najprv sa nepresadil Sabol, no v 29. min po Nedvědovej strele Lipovský puk iba vyrazil a pri pravej žŕdke sa presadil z dorážky Kútny. O 73 sekúnd neskôr vyšla Žilinčanom presilovka, keď po prihrávke Róberta Krajčiho tečoval puk medzi hráčmi Bobček. Domáci potom nevyužili tri presilovky v rade. Pykali za to v 39. min, keď hostia ešte ťažili z tlaku zo svojej predchádzajúcej presilovky a Paľovčíkovi sa podarilo z pravého kruhu prekonať Vojteka.
Aj na začiatku záverečného dejstva boli aktívnejší Banskobystričania, ale hostia hrozili z rýchlych protiútokov. Jeden z nich im vyšiel v 47. min. Únik dvoch na jedného zakončil Vala a Žilina tak strhla vedenie na svoju stranu. Domácich to však nezlomilo a naďalej sa prezentovali útočnou horu. Vyrovnanie sa zrodilo počas presilovky v 54. min, keď Frühauf tvrdou strelou prekonal Lipovského. Hostia v 57. min mohli vyrovnať, keď sa Krajči dostal za obranu "baranov" no neprekonal Vojteka. Žilinčania potom hrali presilovku, v ktorej Urban zlomil hokejku, čo využil Češík. Vyrazil s pukom dopredu a prečíslenie Banskobystričanov dokonal Pardavý. Záverečná hra bez brankára už Žilinčanom nevyšla, a tak sa po dramatickom vývoji tešili z plného bodového zisku domáci hokejisti.

Hlasy:
Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "Chceli sme nadviazať na dobrý výkon z Košíc. Viedli sme 2:0 a zdalo sa, že máme zápas v suchu, opak bol však pravdou. Súper sa nevzdával a dokázal obrátiť skóre. Som spokojný, že sme dokázali vyrovnať a vzápätí strhnúť vývoj zápasu v náš prospech. Teší ma, že sa nám podarilo vrátiť Žilinčanom prehru z nášho predchádzajúceho duelu."
Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): "Ťažko sa mi hovorí. Odohrali sme totiž veľmi dobré stretnutie, ale odchádzame naprázdno. Škoda, že sme nevyužil vedenie 3:2 krátko pred koncom zápasu. Najväčšou chybou bolo, že jeden z mojich zverencov spravil faul, ktorý ovplyvnil zápas. Inkasovali sme v oslabení a keď sme potom hrali presilovku, náš bek zlomil hokejku a inkasovali sme opäť. Je to možno o šťastí. Ja som spokojný s tým, že náš výkon napreduje správnym smerom."

HK Orange 20 - MHC Martin 3:5 (2:2, 1:3, 0:0)
Góly: 8. Šimčák (Petro, Cingel), 10. J. Gašparovič, 35. Rais (J. Gašparovič) - 16. I. Ďatelinka (L. Říha), 19. Trokan (L. Říha, Appel), 22. Markovič (Škumát), 25. L. Říha (Polák, Uram), 34. I. Ďatelinka (Jabrocký)
Vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Lauff - Bednár, Zvrškovec, 563 divákov
HK Orange 20: Čiliak - Rais, T. Devečka, M. Marinčin, Šiška, Pichnarčík, Jankovič, L. Kozák, Jaborník - M. Bakoš, Andrej Šťastný, L. Hudáček - Vandas, Mlynarovič, J. Gašparovič - Takáč, Grošaft, Uhnák - Šimčák, Petro, Cingel
MHC Martin: Dzubina - Polák, Obuch, Pozník Klepáč, Matejka, I. Ďatelinka, Šimka - Uram, Jabrocký, I. Dornič - Appel, L. Říha, Trokan - Themár, Markovič, Galamboš - Škumát, Beran, Hančiak

V 8. min domáci "košikári" otvorili skóre. V trojici prečíslili Martinčanov, povymieňali si puk a po osi Cingel, Petro, Šimčák prekonali Dzubinu. V 10. min sa z rohu klziska puk odrazil medzi kruhy k voľnému Gašparovičovi, ktorý prekonal Dzubinu pomedzi betóny a mladíci prekvapujúco viedli už 2:0. V 16. min hosťujúci Ďatelinka dostal do jazdy prihrávku od Říhu, rútil sa sám na Čiliaka a nezaváhal - prekonal ho pomedzi nohy. V 19. min Říha prihrával na Trokana, ktorý si nakorčuľoval z rohu klziska až pred Čiliaka a bekhendovým blafákom mu nedal šancu - 2:2. Hneď po zmene strán Škumát zachytil Raisovu chybnú rozohrávku, vystrelil, ale vedľa bránky. Puk sa odrazil od zadného mantinelu priamo na hokejku Markoviča, na ktorého strelu sa Čiliak nestihol presunúť. Hostia po prvý raz v zápase viedli. V 25. min počas presilovky Martinčania vyšachovali domácu obranu. Uram prihrával na Poláka, ten posunul puk na Říhu, ktorý triafal už prázdnu bránku. V 34. min Jabrocký počas presilovky prihrával Ďatelinkovi, ktorý nahodil puk na domáceho gólmana Čiliaka. Ten mal zakrytý výhľad a puk vôbec nevidel. To už Martinčania viedli o tri góly 5:2. O minútu a pol vo vlastnom oslabení unikla domáca dvojica Rais a Gašparovič, išli na jediného obrancu a Rais prekonal Dzubinu. Martin si v poslednej časti stretnutia svoj náskok v pohode postrážil a z Púchova si zaslúžene odniesol 3 body.

Hlasy:
Štefan Mikeš (tréner HK Orange 20): "Išli sme do zápasu s tým, aby sme odčinili tých pätnásť gólov, ktoré sme inkasovali minulý víkend. Chceli sme hrať stabilnejšie v obrane. Dostali sme však opäť až päť gólov, takže tú úlohu sme úplne nesplnili. Začali sme veľmi dobre, viedli sme 2:0. Potom sme však urobili dve obrovské chyby a po prvej tretine bolo skóre 2:2. V druhom dejstve sme mali zbytočne veľa vylúčených hráčov, súper to využil, dal dva góly a vývoj zápasu strhol na svoju stranu. Celkovo sme striedali skvelé momenty so slabšími. Dúfame, že tých skvelých momentov bude v našej hre čím ďalej viac."
Juraj Jakubík (trénera Martina): "Zápasy s ´dvadsiatkou´ sú nevyspytateľné, ťažké, lebo hráčov treba motivovať tak, že treba od začiatku hrať naplno. Keď sa prehráva, je to vždy ťažké doťahovať. Súperovi treba vždy utiecť o dva až tri góly a vtedy sa s ním dá hrať."

HK Poprad - HK 36 Skalica 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
Góly: 2. Klouda (Fabian), 15. Mašlonka (P. Segľa, Rataj), 39. Rataj (P. Segľa, Mašlonka), 50. Klouda (Fabian, Škovira), 59. Lapšanský (Kroták, Šechný) - 29. Hranáč (R. Hartmann, Gründling), 30. D. Pašek (Jarolín), 51. D. Pašek (Jarolín)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: R. Školiak (Skalica) na 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Halecký - Gajan, Korba, 1929 divákov

Poprad: Šimonovič - Fabian, J. Brejčák, Jasečko, D. Brejčák, M. Segľa, Kramár, Jelínek, P. Svitana - Škovira, Klouda, Buc - Lapšanský, Šechný, Kroták - P. Segľa, Rataj, Mašlonka - Marcel Haščák, V. Žemba, Čížek
Skalica: Falter - Gründling, Hranáč, Gula, Schnabel, Škadra, R. Jendek, Beňa, M. Výborný - Pálffy, Zálešák, R. Hartmann - Kutálek, R. Školiak, T. Višňovský - Kocák, Jarolín, D. Pašek - Lušňák, Kostourek, Šátek

V úvode sa síce hostia nasťahovali pred popradskú bránku, ale domáci sa hneď z prvého protiútoku ujali vedenia, keď Klouda šikovne tečoval Fabianovu prihrávku. O pár sekúnd domáca obrana pozabudla na voľného Kocáka, ale vo vyrovnaní mu zabránil Šimonovič. V solídnom extraligovom zápase si miernu hernú prevahu vytvorili Popradčania, ale museli sa mať na pozore pri nebezpečných kontrách Skaličanov. "Kamzíci" pridali druhý gól v 15. minúte, keď po závare pred Falterom namieril presne príklepom z otočky Mašlonka.

V 22. minúte sa ocitol sám pred Šimonovičom Pálffy, ale ani on neuspel. Do tretice zahodil šancu na gól v 28. minúte Kutálek, ktorý pri odkrytom rohu bránky netrafil dobre skackajúci puk. V 29. minúte však skalickú smolu prelomil Hranáč, ktorý v presilovke z prvej prestrelil Šimonoviča. O minútu už bolo vyrovnané, keď popradskú presilovku využil paradoxne na gól hosťujúci Pašek po chybe domácich v strednom pásme. Pred Šimonovičom to vrelo aj naďalej, keď sa Záhoráci snažili využiť psychickú výhodu z rýchleho vyrovnania. Po množstve nepremenených šancí Skalice však minútu pred koncom udrelo na druhej strane, keď Rataj využil nedorozumenie v obrane hostí.

Vývoj záverečnej časti určila najskôr séria presiloviek Popradčanov, v ktorých si domáci vytvorili prevahu a rezultoval z nich štvrtý gól z hokejky Kloudu. Skaličania však už o minútu strelili Pašekom kontaktný gól a zápas bol znovu otvorený. V 54. minúte sa dostal do úniku Škovira, prekonal Faltera pomedzi nohy, ale rozhodca gól neuznal pre predchádzajúcu hru domácich vysokou hokejkou. Dramatický zápas vyvrcholil v 59. minúte, keď o víťazstve rozhodol šikovným blafákom Lapšanský.

Hlasy:
Vladimír Klinga (tréner Popradu): "Prvá tretina bola v našej réžií, ale druhá časť bola v opačnom garde, keď Skalica začala byť aktívnejšia. Dostali sme zbytočné góly a záver už bol kto z koho. Myslím si, že do hry sme dali viac srdiečka a pomohli nám i diváci, ktorí boli našim šiestym hráčom.“
Ján Faith (tréner Skalice): "Určite nie sme spokojní. Mali sme opäť zlý začiatok, keď sme z prvého striedania dostali gól a potom už bolo náročné robiť niečo s výsledkom. Hrali sme dobre asi len počas druhej tretiny, keď sme si vytvorili streleckú aj hernú prevahu. V závere sme mali hrať lepšie, aby sme zvrátili výsledok.“

Dukla Trenčín - HC K-Cero Nitra 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Góly:13. R. Tomík (Hruška) - 17. Rumpel (Čaládi, M. Slovák), 44. Špelda (S. Saliji), 48. M. Štefanka (H. Ručkay)
Vylúčení: 6:7, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bauer (Nem.) a Baluška - Horínek, Tvrdoň, 2230 divákov

Trenčín: Murín - Sekeráš, Trefný, Hančák, Hruška, Fatyka, Gábriš, od 30. Martin Chovan - R. Tomík, Kovár, Tybor - Michel Miklík , Šimíček, Dubec - T. Radulay, Paroulek, Valčák
Nitra: Lakosil - Ďurák, Špelda, V. Vlk, Ďurkech, Širokovs, Jass, M. Novák, König - Jozef Mihálik, M. Kováčik, Románek - Rumpel, Marek Slovák, E. Čaládi - Gráčik, S. Saliji, M. Štefanka - H. Ručkay, Ľ. Dobrý

Trenčianski fanúšikovia na protest proti súčasnému postaveniu klubu úvodnú polovicu zápasu bojkotovali, takže tridsať minút sa hralo v komornej atmosfére, bez povzbudzovania. Hostia v úvode nevyužili dve presilovky, a tak úloha otvoriť skóre zostala na domácom Róbertovi Tomíkovi, ktorý v 13. min delovkou spoza kruhov rozvlnil sieť za hosťujúcim gólmanom. Nitrania však zaslúžene vyrovnali ešte pred prvou prestávkou, keď nedôsledne bránený Rumpel mal pred bránkou dostatok času na dorážku.

V prostrednom dejstve predvádzali obe mužstvá rozháraný hokej. Na oboch stranách sa síce zrodilo zopár celkom dobrých šancí, no buď mali strelci vychýlenú mušku, alebo si brankári odviedli svoju prácu na výbornú. K bezgólovému stavu tejto časti hry prispelo aj spolu sedem vylúčení v tejto tretine.

V záverečnej časti hry si Trenčania opäť sami podrazili nohy hrubými obrannými chybami, ktoré hostia dokázali využiť. V 44. min dovolili hosťujúcemu Špeldovi pohodlne vystreliť od modrej, jeho pokus prešiel cez zhluk hráčov až do bránky a Nitra viedla 2:1. O 4 min využili hokejisti spod Zobora presilovku už za 12 sekúnd, keď sa Štefanka bez problémov prekliesnil až pred brankára a puk dostal až do siete. Dvojgólový náskok Nitru upokojil, naopak, na trenčianskych hokejkách sa zvýraznila nervozita. Napriek tomu sa domáci v závere ešte snažili o zvrat, no Lakosil v nitrianskej bránke predviedol niekoľko skvelých zákrokov. Pri strelách Paroulka a Tomíka mu pomohli aj žŕdky. Hosťom stačil na víťazstvo aj priemerný výkon, Trenčín sa naďalej topí vo výsledkovej kríze.

Hlasy:
Vladimír Kýhos (tréner Trenčína): "Súper nás prevyšoval najmä v dôraze a osobných súbojoch. Veľké problémy nám robilo to, aby sme sa vôbec dostali k puku. Najmä v druhej tretine sme mali aj dosť šancí na skórovanie, veľmi nás však trápi strelecká nemohúcnosť. Nezostáva mi iné, len pogratulovať súperovi a v našich radoch musíme nadchádzajúcu prestávku využiť na zmenu štýlu našej hry, pretože nám v nej chýba najmä zdravá agresivita."
Peter Oremus (tréner Nitry): "Uvedomovali sme si dôležitosť tohto zápasu a podľa toho sme k nemu aj pristúpili. Hráči odviedli kus poctivej práce, v korčuľovaní a nasadení prevýšili súpera. Preto je naše víťazstvo úplne zaslúžené."