26. januára 2007

Súperom Federera vo finále bude v Melbourne Gonzalez

Súperom Švajčiara Rogera Federera vo finále dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) bude Čiľan Fernando ...

MELBOURNE 26. januára (WEBNOVINY) - Súperom Švajčiara Rogera Federera vo finále dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) bude Čiľan Fernando Gonzalez. Desiaty nasadený hráč zdolal turnajovú dvanástku, Nemca Tommyho Haasa bez väčších problémov za 91 minút 6:1, 6:3, 6:1 a po prvý raz v kariére si zahrá vo finále niektorého z turnajov veľkej štvorky. Gonzalez vychytil v Melbourne životnú formu, čo potvrdil aj v semifinále proti Haasovi. Od začiatku do konca diktoval tempo hry a na kurte strávil oficiálne len o 8 minút viac ako Federer pri štvrtkovom semifinále proti Američanovi Roddickovi /6:4, 6:0, 6:2/. Čiľan zahral 42 víťazných úderov a iba 3 nevynútené chyby. Frustrovaného Haasa (20 winnerov, 21 chýb) nepustil v celom stretnutí k jedinému brejkbalu, pričom jeho podanie získal sedemkrát. Dvadsaťosemročný Nemec sa prebojoval do semifinále austrálskeho Grand Slamu po tretí raz, ale rovnako ako v rokoch 1999 a 2002 neuspel. "Dnes to bol môj deň. Hralo sa mi fantasticky, teším sa z tejto skvelej fazóny. Veľakrát som v minulosti odohral zápasy so 42 nevynútenými chybami a 3 víťaznými údermi. Dnes sa to otočilo," uviedol Gonzalez.

Napriek skvelej fazóne 26-ročného Juhoameričana vysokým favoritom nedeľňajšieho finále (hrá sa od 9.30 h SEČ) bude Federer. Svetová jednotka má s Čiľanom bilanciu 9:0 a len vlani ho zdolala štyrikrát, z toho dvakrát vo finále turnajov. "Federer je Federer. Mám s ním veľmi nepriaznivú bilanciu. Viem však, že teraz hrám lepšie, ako kedykoľvek predtým, keď som nastupoval proti Federerovi," dodal Gonzalez.

Dvojhra mužov - semifinále:

Fernando Gonzalez (10-Čile) - Tommy Haas (12-Nem.) 6:1, 6:3, 6:1 za 91 minút

Gonzalez nastúpil na prvé grandslamové semifinále v kariére absolútne koncentrovaný a Haas sa nestačil čudovať. Čiľan získal prvých 11 fiftínov zápasu a až za stavu 0:2 a 0:40 sa Nemec tešil z prvého bodového zisku, keď Gonzalez pod tlakom vyhodil forhend za základnú čiaru. Haasa to vzpružilo. Znížil na 1:2, ale keďže podával o triedu horšie ako jeho súper (úspešnosť I. podanie 63 % resp. 87%), zakrátko stratil opäť svoj servis (1:4). Haas začal riskovať, ale z nepripravených pozícií na sieti ho Gonzalez v pohode obhadzoval. Set zakončil Čiľan, ktorý v prvom sete neurobil ani jednu nevynútenú chybu, za 28 minút jedným z takýchto ukážkových obhodení krížom z bekhendu na 6:1. Ani v druhom sete o niečo skúsenejší Nemec nenachádzal účinný recept na takticky skvele hrajúceho protivníka. Gonzalez sa rýchlo ujal vedenia 3:0, keď Haas mu ponúkol svoje podanie na 2:0 dvojchybou a vzápätí neuhral pri jeho servise ani fiftín. Potom si obaja súperi vyhrávali svoje podania a po 63 minútach už bolo 2:0 na sety pre Čiľana. Aj tretí set sa začal pre čoraz viac frustrovaného Nemca ako zo zlého sna. Hneď svoje prvé podanie prehral, keď ľahkú loptičku poslal pri nábehu halfvolejom do siete. Gonzalez vzápätí potvrdil zisk brejku na 2:0 a v ďalšom priebehu opäť na dvorci výrazne dominoval. Na Floride žijúci a trénujúci Nemec ešte znížil na 1:2, ale od tohto stavu už nechal vyniknúť v životnej forme hrajúceho súpera. Gonzalez si vylepšil vzájomnú bilanciu s Haasom na 2:0 a v nedeľu vyzve fenoména súčasnosti - Federera.