24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2010

20. mája 2010

Švédi desiatykrát v rade do semifinále

Do semifinále 74. majstrovstiev sveta v hokeji postúpili ako prví Švédi. V SAP Arene v Mannheime zverenci trénera Bengta-Akeho Gustafssona potvrdili proti ...

swe Švédsko - Dánsko

MANNHEIM 20 mája (WEBNOVINY) - Do semifinále 74. majstrovstiev sveta v hokeji postúpili ako prví Švédi. V SAP Arene v Mannheime zverenci trénera Bengta-Akeho Gustafssona potvrdili proti Dánom úlohu favorita a svojho severského súpera zdolali 4:2 (1:0, 2:1, 1:1). Góly víťazov strieľali Nilson, Andersson, Wallin a Omark. Za zdolaných Dánov boli úspešní Damgaard a Madsen. Švédi pokračujú vo svojej pozoruhodnej bilancii úspešnosti vo štvrťfinálových zápasoch na majstrovstvách sveta. Hokejisti s troma korunkami na prsiach nebudú chýbať medzi kvartetom najúspešnejších tímov ani desiatykrát v rade. Naposledy sa do semifinále neprebojovali v roku 2000 v Petrohrade. Dáni si zahrali vo štvrťfinále na svetovom šampionáte vôbec prvýkrát vo svojej hokejovej histórii. Bola to pre nich odmena za víťazstvá nad Američanmi, Fínmi a Slovákmi, vo vyraďovacej fáze však už na tieto svoje prekvapenia nenadviazali.

V úvodnej tretine favorizovaní Švédi prestrieľali dánskeho súpera 12:7, ale za chrbát pozorného Patricka Galbraitha prenikol iba jeden pokus. V 15. min po výbornej prihrávke Magnusa Johanssona útočník Djurgaardenu Marcus Nilson prakticky do prázdnej bránky otvoril skóre. Švédi mali hru pod kontrolou aj v druhej časti, keď v rozpätí piatich minút pridali ďalšie dva góly. Najprv v 27. min prekvapil Galbraitha strelou švihom Jonas Andersson a v 32. min zvýšil už na 3:0 dokonca v oslabení po nedorozumení dánskych hráčov Rickard Wallin. Dánske zníženie prišlo v 34. min z hokejky Jespera Damgaarda. Zvýšenú aktivitu "outsidera" v poslednej tretine schladili "Tre kronor" ďalším presilovkovým gólom. V 54. min si Linus Omark nakorčuľoval v pravom momente pred Galbraitha a po časovanej prihrávke Niklasa Perssona zvýšil na rozhodujúcich 4:1. Dánsky zázrak sa už vo štvrťfinále nekonal, aj keď v 58. min Morten Madsen znížil na konečných 2:4 z pohľadu jedného z premožiteľov Slovenska.

Štvrťfinále (Mannheim):
Švédsko - Dánsko 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Góly: 15. Nilson (M. Johansson, Maartensson), 28. Andersson (Karlsson, Backlund), 33. Wallin (Engqvist, M. Johansson), 54. Omark (Persson, Harju) - 34. Damgaard (Eller, F. Nielsen), 58. Madsen (D. Nielsen)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Levonen (Fín.), Piechaczek (Nem.) - Deďulija (Biel.), Semionov (Est.), 3487 divákov

Švédsko: Gustavsson - M. Johansson, Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Ekman Larsson, Bäckman, Lindström, Gunnarsson - Maartensson, Nilson, Pääjärvi Svensson - Persson, Backlund, Andersson - Engqvist, Omark, Harju - Pettersson, Wallin, Nylander
Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, M. Boedker, D. Nielsen, Damgaard, Mads Christensen st. - Madsen, F. Nielsen, Eller - Hardt, Mads Christensen ml., Regin - Degn, Morten Green, Jakobsen - Dresler, Jensen, Lykkeskov