24hod.sk

21. mája 2006

Švédi zdolali vo finále Čechov a tešia sa z 8. titulu

Hokejisti Švédska sa stali ôsmykrát v histórii majstrami sveta, keď vo finále 70. šampionátu v lotyšskej Rige zdolali Česko 4:0. Švédi sa zároveň stali prvým mužstvom histórie, ktorému sa podarilo ...

RIGA 21. mája (WN/SITA) - Hokejisti Švédska sa stali ôsmykrát v histórii majstrami sveta, keď vo finále 70. šampionátu v lotyšskej Rige zdolali Česko 4:0. Švédi sa zároveň stali prvým mužstvom histórie, ktorému sa podarilo vyhrať v jednom roku zimné olympijské hry i majstrovstvá sveta. Tri korunky sa naposledy zo svetového zlata tešili v roku 1998, odvtedy vo finále dvakrát prehrali s Kanadou (2003, 2004). Ďalších šesť titulov získali v rokoch 1992, 1991, 1987, 1962, 1957 a 1953. Švédi v tomto roku dvakrát potvrdili pozíciu vedúceho tímu rebríčka IIHF. V Rige prehrali iba raz so Slovenskom, body stratili z celkovo deviatich zápasov aj po remízach so Švajčiarskom a Ruskom.

Česko vybojovalo celkovo svoje trináste striebro a 43. medailu z majstrovstiev sveta. V ére samostatnosti od roku 1993 hrali Česi šieste finále a prvýkrát neuspeli. Rovnakú bilanciu má aj ich kapitán David Výborný.
Švédom sa proti Čechom v poslednom období darí, v riadnom hracom čase naposledy prehrali pred takmer dvoma rokmi. V Rige odplatili svojmu finálovému súperovi vlaňajšiu prehru po predĺžení zo semifinále MS vo Viedni. O svojom víťazstve rozhodli dvoma gólmi už v prvej dvadsaťminútovke a v ďalšom priebehu už vývoj duelu prakticky kontrolovali.

Finále:
Švédsko - Česko 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Góly: 15. Mattsson (Kronwall, Karlsson), 16. Emvall (Mattsson, Karlsson), 25. Kronwall (R. Sundin, Nylander), 38. J. Jönsson (Samuelsson, Nylander)
Vylúčení: 5:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Schütz (Nem.) - M. Novák (SR), Oskirko (Rus.), ... divákov

Švédsko: J. Holmqvist - Magnus Johansson, R. Sundin, Kronwall, K. Jönsson, Timander, Hallberg, A. Holmqvist - N. Bäckström, Zetterberg, Franzén - Samuelsson, Nylander, J. Jönsson - Mattsson, Karlsson, Emvall - Martensson, Nordquist, J. Lundqvist - Melin Česko: Česko: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - Erat, Výborný, Hlaváč - Tenkrát, Štefan, Bulis - Balaštík, J. Hlinka, Hubáček - Irgl, Plekanec, Rolínek -

Oboch finalistov zdobila počas celého turnaja najmä defenzívna hra a v rovnakom duchu sa niesol aj úvod vyvrcholenia svetového šampionátu. Obaja brankári - Čech Hnilička i Švéd Holmqvist - čelili v úvodnej desaťminútovke najmä strelám z väčších vzdialeností. Najväčšiu gólovú príležitosť úvodu stretnutia si vypracovali severania, keď pri vylúčení Hubáčka mieril Samuelsson už do odkrytej bránky, ale Hnilička sa stačil presunúť a strelu vyrazil maskou. Švédi boli v prvej dvadsaťminútovke aktívnejší a na svojej strane mali aj viac šťastia. V 15. min vytvoril presilovú situáciu pred bránkou po nakorčuľovaní od modrej čiary Kronwall. Obranca Detroitu našiel pred bránkou Mattssona, z ktorého hokejky puk po teči českých hráčov preplachtil ponad prekvapeného Hniličku. O 36 sekúnd neskôr vyslal autor prvého gólu strelu na českého brankára, pred ktorým tečoval letiaci puk Emvall - 2:0. Český tím sa do druhej tretiny snažil vstúpiť aktívne, ale už v 25. min ich pri hre štyroch proti štyrom schladil bekhendovým blafákom Kronwall. Toho vyslal skvelou prihrávkou za chrbát súperovej obrany R. Sundin. Definitívne rozhodol o výsledku stretnutia záver druhej časti zápasu, keď Česko ponúklo súperovi 25 sekúnd trvajúcu presilovku o dvoch hráčov a po prihrávke Samuelsson spoza bránky upravil na rozdiel štyroch gólov J. Jönsson. V záverečnej tretine sa už iba dohrávalo a Švédi umnou hrou držali súpera na dištanc. Ak aj pustili českých hokejistov do šancí, všetky strely likvidoval s pokojom brankár Holmqvist, ktorý sa vyznamenal najmä pri pokusoch Balaštíka a Bulisa. Na opačnej strane neuspel necelých päť minút pred záverečnou sirénou z dobrej pozície medzi kruhmi Zetterberg, ale to sa už Švédi pripravovali oslavovať.

FOTO : SITA/AP