24. februára 2015

Švédka Kallová získala zlato na 10 km voľne, Procházková skončila 35.

Alena Procházková

Alena Procházková Foto: FOTO TASR/Michal Svítok
Falun 24. februára (TASR) - Švédska bežkyňa na lyžiach Charlotte Kallová suverénnym spôsobom získala zlatú medailu na domácich MS v severských disciplínach vo Falune. Olympijská víťazka na tejto trati z roku 2010 triumfovala časom 25:08,8 s výrazným náskokom pred dvojicou Američaniek Jessicou Digginsovou (+41,0 s) a Caitlin Greggovou (+46,9). Jediná Slovenka na štarte Alena Procházková obsadila 35. miesto s mankom 2:37,3 min.

Na dvoch päťkilometrových okruhoch vybojovala Kallová v hustom snežení svoj druhý titul majsterky sveta a premiérový individuálny, predtým mala na konte zlato z MS 2011 v Oslo v tímšprinte. V utorok na trati jasne dominovala, keď už na prvom medzičase na 1,5 km mala takmer desaťsekundový náskok pred konkurenciou a ten neustále zvyšovala. Vo Falune už cez víkend Kallová brala bronz v skiatlone.

"Je ťažké tomu uveriť, splnil sa mi sen," povedala v bezprostrednej reakcii 27-ročná Kallová, ktorá pre usporiadateľskú krajinu vybojovala prvú zlatú medailu na prebiehajúcom šampionáte vo Falune. "Ťažko sa mi včera zaspávalo, ale ráno som sa zobudila s dobrým pocitom. Nebolo to na trati ľahké, no veľmi mi pomohla mohutná podpora divákov."

Za postupne sa zhoršujúcich podmienok na trati totálne sklamali favorizované Nórky na čele s obhajkyňou titulu Therese Johaugovou, ktorá obsadila až 27. miesto so stratou vyše dvoch minút. Ešte horšie dopadla multimedailistka z vrcholných podujatí Marit Björgenová na 31. pozícii (+2:23,6), čo je jej najhoršie umiestnenie v kariére na MS. Najlepšou Nórkou bola Heidi Wengová až na 21. priečke.

V prvej desiatke boli až tri reprezentantky USA a dve zo Švajčiarska. Prekvapením boli v snehovej lotérii výkony Američaniek, ktoré brali senzačne dve medaily. Digginsová pritom predtým nikdy neskončila v individuálnych pretekoch na dlhých tratiach vo Svetovom pohári na pódiu, pred dvoma rokmi na MS ale získala zlato s Kikkan Randallovou v tímšprinte. Greggová dokonca nikdy v kariére neskončila na podujatí SP v najlepšej desiatke.

Slovenka Procházková po ôsmom mieste v šprinte a trinástom v tímšprinte tentoraz do boja o popredné priečky nezasiahla. Od začiatku sa pohybovala medzi tridsiatou a štyridsiatou priečkou, v polovici trate na 5 km jej patrila 36. pozícia, v cieli si ju o jedno miesto vylepšila.

MS v severskom lyžovaní vo Falune - beh na lyžiach
ženy na 10 km voľne: 1. Charlotte Kallová (Švéd.) 25:08,8 min, 2. Jessica Digginsová (USA) +41,0, 3. Caitlin Greggová (USA) +46,9, 4. Maria Rydqvistová (Švéd.) +48,6, 5. Anouk Faivre Piconová (Fr.) +55,2, 6. Nathalie von Siebenthalová (Švajč.) +59,2, 7. Masako Išidaová (Jap.) +1:02,5, 8. Kerttu Niskanenová (Fín.) +1:04,6, 9. Seraina Bonerová (Švajč.) +1:05,8; 10. Elizabeth Stephenová (USA) +1:06,4 ..., 35. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) +2:37,3