Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. februára 2019

Svetový deň bez mobilu sa venuje sociálnym sieťam aj strate autonómieĽudstvo si od 6. februára až do 8. februára 2019 pripomína už 19. Svetový deň bez mobilu. V roku 2001 francúzsky spisovateľ Phil Marso prišiel s iniciatívou, ktorej ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 6. februára (TASR) - Ľudstvo si od 6. februára až do 8. februára 2019 pripomína už 19. Svetový deň bez mobilu. V roku 2001 francúzsky spisovateľ Phil Marso prišiel s iniciatívou, ktorej cieľom bolo poukázať na vplyv mobilov na náš každodenný život. Podtitul tohtoročnej kampane "Strata autonómie, nedostatok koncentrácie, či dokonca zníženie IQ" odkazuje na americký film Idiocracy z roku 2006, ktorý satirickým spôsobom poukazuje na možnosti morálneho a intelektuálneho úpadku ľudstva v budúcnosti práve pod vplyvom moderných technológií. TASR o tom informoval Lukáš Migaľ z Odborného liečebného ústavu psychiatrického Predná Hora.


Iniciatíva sa podľa neho nesnaží zakázať mobilné telefóny, ale chce rozprúdiť celospoločenskú diskusiu o tomto komunikačnom nástroji. "V rámci kampane každoročne Marso prináša otázky o vplyve mobilov na jedinca, komunity a spoločnosť," uviedol Migaľ. "Tento rok sú to otázky o tom, ako zmenil mobilný telefón a smartfón ľudské správanie v našej spoločnosti, či existuje nejaký vplyv na podnebie planéty vo vzťahu k fenoménu elektromagnetizmu alebo či podporujú sociálne siete závislosť od mobilov," priblížil. Hlavná otázka je, či dokážeme v roku 2019 existovať bez mobilného telefónu či smartfónu.

Od založenia iniciatívy sa mobilný telefón zmenil a začal ovplyvňovať rôzne aspekty života. Či už prostredníctvom možnosti využitia GPS, fotoaparátu a kamery alebo internetových služieb, rôznych mobilných aplikácií a mnohého ďalšieho.

"Druhé desaťročie 21. storočia so sebou prináša nástrahy ako sociálne siete, e-maily, nakupovanie či stávky cez internet," myslia si predstavitelia iniciatívy. K všetkým týmto veciam sa dá ľahko dostať pomocou smartfónu. "Ich používanie nám, bezpochyby, v mnohom uľahčuje život, avšak používať ich s mierou je, zdá sa, stále náročné," uviedol Migaľ. Nové technologické závislosti podľa neho potláčajú iné dôležité aktivity, teda prácu, čas strávený s rodinou, či dokonca osobnú hygienu.

Podľa štúdií človek berie telefón do ruky asi trikrát za hodinu, pričom mesačne strávi približne 100 hodín písaním a kontrolovaním si správ a e-mailov, surfovaním po internete či hraním hier. Pre časté používanie mobilov sa adaptoval termín nomofóbia (po anglicky no-mobile-phobia), teda strach z toho, že sa človek ocitne bez mobilu.

Migaľ preto vyzýva všetkých používateľov mobilných telefónov, aby zmenili svoje návyky a s používaním mobilov to nepreháňali. "Je potrebné naučiť sa využívať svoj čas kvalitne a zodpovedne," uzavrel.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Úrazov lyžiarov na Slovensku stále pribúda
<< predchádzajúci článok
Spolu-OD a Progresívne Slovensko sa spojili v eurovoľbách

Svetový deň bez mobilu sa venuje sociálnym sieťam aj strate autonómie - diskusné fórum čitateľov