Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. júna 2012

Sýrsky prezident vyhlásil, že zahraničie chce zničiť krajinuSýrsky prezident Baššár al-Asad v nedeľu povedal, že jeho vláda čelí zahraničnému sprisahaniu s cieľom zničiť krajinu. Vyjadril sa tak v prvom prejave k novému parlamentu, ktorý vzišiel ...Zdieľať
asad BEJRÚT 3. júna (WEBNOVINY) - Sýrsky prezident Baššár al-Asad v nedeľu povedal, že jeho vláda čelí zahraničnému sprisahaniu s cieľom zničiť krajinu.


Vyjadril sa tak v prvom prejave k novému parlamentu, ktorý vzišiel z kontroverzných májových volieb. Jeho obvinenia prichádzajú po tom, čo arabskí lídri vyzvali Organizáciu Spojených národov, aby konala s cieľom zastaviť konečne násilie v Sýrii.

"Masky padli a medzinárodná rola v sýrskych udalostiach je už očividná," povedal al-Asad, podľa ktorého boli májové voľby perfektnou odpoveďou "kriminálnym zabijakom a tým, ktorí ich financujú".

Sýrsky líder, ktorého privítal nadšený potlesk poslancov, v prejave uviedol, že to, čo sa stalo v Húle a inde (v Sýrii), sú brutálne masakry, ktoré by "nespáchali ani netvory".

Prezident tiež vzdal úctu civilistom a vojenským "mučeníkom", ktorí zahynuli pri násilí v krajine, pričom zdôraznil, že ich krv nebola preliata nadarmo. "Nečelíme politickému problému, ale projektu na zničenie krajiny," vyhlásil Al-Asad a dodal, že nebude viesť žiadny dialóg s opozíciou, ktorá sa "snaží o zahraničnú intervenciu". Zároveň prisľúbil naďalej tvrdo postupovať proti "teroristom" a tomu, čo nazval "skutočnou vojnou zvonka".

Režim v Damasku pristúpil v apríli na šesťbodový mierový plán, odvtedy však v krajine zahynulo už najmenej 2 300 ľudí. Celkovo si násilnosti od začiatku povstania v marci 2011 vyžiadali viac než 13 400 obetí. Al-Asadov prejav sa uskutočnil pri príležitosti prvého zasadnutia nového parlamentu, ktorý vzišiel z kontroverzných volieb zo 7. mája. Hlasovanie však opozícia bojkotovala a Západ ich označil za frašku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vyššie dane (ne)odlákajú investorov, politici sa nezhodujú
<< predchádzajúci článok
Igor Matovič odkazuje opozícii: Ukážte sa machri

Sýrsky prezident vyhlásil, že zahraničie chce zničiť krajinu - diskusné fórum čitateľov

Prezident má úplnu a ABSOLUTNU PRAVDU3.6. 16:20:35