24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2012

18. júna 2012

Taliani zdolali Írov a sú vo štvrťfinále

C-skupina: Taliansko - Írsko 2:0 (1:0)

taliansko irsko POZNAŇ 18. júna - Futbalisti Talianska zvíťazili v poľskej Poznani vo svojom záverečnom zápase v základnej C-skupine na majstrovstvách Európy, ktoré spoločne organizujú Poľsko a Ukrajina, nad Írskom 2:0 a zabezpečili si postup do štvrťfinále. O prvý gól zápasu sa v 35. minúte postaral Cassano, keď hlavou prekonal Givena v írskej bránke. V poslednej minúte zápasu potvrdil víťazstvo tímu „squadra azzurra“ striedajúci Balotelli.

Výsledok - C-skupina (Poznaň, Poľ.)
Taliansko - Írsko 2:0 (1:0)
Góly: 35. Cassano, 90. Balotelli, ŽK: 28. Balzaretti, 71. De Rossi, 73. Buffon - 37. Andrews, 39. O´Shea, 84. St. Ledger, ČK: 89. Andrews (Ír., po druhej ŽK), rozhodovali: Cakir - Duran, Ongun (všetci Tur.), 38 794 divákov

Taliansko: Buffon - Abate, Barzagli, Chiellini (57. Bonucci), Balzaretti - Pirlo - Marchisio, De Rossi - T. Motta - Di Natale (75. Balotelli), Cassano (63. Diamanti)
Írsko: Given - O´Shea, Dunne, St. Ledger, S. Ward - Whelan, Andrews - Duff, McGeady (65. Long) - Keane (86. Cox), Doyle (76. Walters)

Taliani vedomí si svojej situácie boli od úvodného hvizdu aktívnejší. Už po niekoľkých sekundách od rozohrania sa dostávali do náznaku šance, ešte v prvej minúte mieril vedľa Daniele de Rossi. Ani Íri však nezaostávali a tak sa 39 000 divákov na vypredanom poznanskom štadióne malo na čo pozerať. Postupne preberali taktovku zápasu favorizovaní Taliani. V 31. min sa v šestnástke Írov dostal k lopte Di Natale, trafil však iba obrancu St. Ledgera. Taliani reklamovali jeho ruku, ale turecký arbiter Cakir sa správne rozhodol nepískať. O malú chvíľu opäť strieľal Di Natale, jeho pokus z ostrého uhla z pravej strany vykopával St. Ledger. Silnú päťminútovku Talianov nakoniec korunoval Cassano. Na rohový kop Pirla z ľavej strany si vyskočil pri bližšej žrdi, prehodil brankára Givena a loptu smerujúcu do siete stredopoliar Duff vykopával už spoza bránkovej čiary. Do polčasovej prestávky Taliani svojho súpera prakticky k ničomu nepustili, stav sa však už nemenil.

V úvode druhého polčasu opäť kraľovala na trávniku „squadra azzurra“. Boli momenty, keď boli všetci Íri natlačení vo vlastnej šestnástke. Taliani však boli v zakončení nedôrazní a hoci írsky gólman Given nepôsobil istým dojmom, nedarilo sa im dostať loptu za jeho chrbát. V 60. min sa azda prvýkrát v zápase dostal k vážnemu slovu aj Buffon v talianskej svätyni, keď kryl strelu Andrewsa z dobrých 20 m. Príležitosť prikrášliť vedenie hráčov z Apeninského polostrova mal v 69. min Pirlo, ale z priameho kopu z 18 metrov mieril nepresne. V polovici druhej časti hry začali Ostrovania vystrkovať rožky a zrazu bolo „husto“ aj pred talianskou bránkou. V 79. min Íri perfektne rozohrali priamy kop, Buffon iba s námahou vyrážal bombu Andrewsa spoza pokutového územia. Keď už sa zdalo, že výsledok z prvého polčasu bude aj konečným, pridal v poslednej minúte druhý gól Talianov Balotelli, ktorý prišiel na ihrisko len na záverečnú štvrťhodinku.