07. novembra 2008

Tesná prehra Žiliny s Ajaxom

Futbalisti MŠK Žilina prehrali vo štvrtkovom stretnutí F-skupiny Pohára UEFA 2008/09 s holandským veľkoklubom Ajax Amsterdam na jeho trávniku 0:1 (0:1). Úradujúci slovenský vicemajster je po dvoch ...

AMSTERDAM 6. novembra (WEBNOVINY) - Futbalisti MŠK Žilina prehrali vo štvrtkovom stretnutí F-skupiny Pohára UEFA 2008/09 s holandským veľkoklubom Ajax Amsterdam na jeho trávniku 0:1 (0:1). Úradujúci slovenský vicemajster je po dvoch odohratých dueloch zatiaľ bez zisku jediného bodu na chvoste tabuľky F-skupiny, keďže pred dvoma týždňami nestačil na domácej pôde na nemecký Hamburger SV (1:2). Najbližšie sa "žlto-zelení" predstavia v európskom pohári č. 2 o tri týždne, vo štvrtok 27. novembra, keď na štadióne pod Dubňom privítajú českého majstra Slaviu Praha. V Amsterdam Arene boli vo štvrtok domáci jasne lepším tímom, no statočne bojujúci Žilinčania si rovnako dokázali vypracovať niekoľko sľubných príležitostí. Tie však zostali bez gólovej odozvy, jediným úspešným strelcom tak bol Luis Suárez v drese 29-násobného holandského a 4-násobného európskeho šampióna, ktorý hosťujúceho gólmana Perniša prekonal v 41. min a stanovil konečný výsledok. Výsledok: Ajax Amsterdam - MŠK Žilina 1:0 (1:0) Gól: 41. Luis Suárez, ŽK: 44. Pečalka (Žilina), rozhodovali: McDonald - Cryans, Bee (všetci Škót.), 21 321 divákov Domáci tím mal od úvodu viac z hry a dokázal aj ako prvý ohroziť súperovho brankára - v 6. min z približne 25 metrov napriahol Luis Suárez a Perniš nebezpečnú loptu len boxoval. O ďalších päť minút po peknej akcii Van der Wiela na pravej strane strieľal z hranice šestnástky Lindgren, žilinský gólman bol pozorný. Po uplynutí prvej štvrťhodinky hráči Ajaxu rýchlo rozohrali štandardnú situáciu, Luis Suárez našiel centrom De Jonga, no ten pálil len nad. Slovenský vicemajster aspoň náznakovo pohrozil v 17. min, no Ježova centrovaná lopta na Štyvara neprešla. V 23. min prihral Vertonghen na hranicu pokutového územia nepokrytému Lindgrenovi a pri jeho strele tesne nad mala Žilina šťastie. O tri minúty neskôr vystihol Vladavič zlú rozohrávku Holanďanov, no z jeho aktivity vyťažil MŠK len rohový kop. Ajax mal aj naďalej jednoznačne viac z hry, defenzívna taktika však "žlto-zeleným" vychádzala. V 39. min sa odhodlal k strele z 25 metrov Pečalka a jeho skákavý pokus takmer prekvapil Vermeera. Bola to vôbec prvá lopta z kopačiek hráčov MŠK, ktorá mierila do priestoru domácej svätyne. Štyri minúty pred koncom úvodného dejstva sa domáci predsa len dočkali vedúceho gólu. Po ich prvom rohovom kope vystrelil spoza šestnástky Vertonghen, odrazená lopta sa dostal k voľnému Luisovi Suárezovi a ten ju z niekoľkých metrov pohodlne poslal do siete - 1:0. Uruguajský legionár mohol už o dve minúty zvýšiť na 2:0, no jeho hlavička po centri Van de Wiela išla tesne nad. Po zmene strán najskôr v 48. min nedokázal Adauto vo výhodnej pozícii spracovať prihrávku od Štrbu a o niekoľko sekúnd na to "hasil" Tesák pri šanci striedajúceho Kennedyho. V 51. min sa k odrazenej lopte na hranici domácej šestnástky dostal Jež, svoju strelu však poslal len vedľa pravej žrde. Pred uplynutím hodiny hry osvedčil svoju pozornosť Perniš, keď zachránil po tvrdom pokuse Lindgrena. V 61. min nezvýšil náskok domácich ani Vermaelen po peknej spolupráci s Emanuelsonom. Po dobrej kombinačnej akcii sa v 65. min ocitol v najväčšej šanci "šošonov" Vladavič, jeho strelu ľavačkou vyrážal Vermeer reflexívne nohami. O niekoľko desiatok sekúnd mohli Žilinčanov potrestať Emanuelson aj Huntelaar, pri šanci prvého menovaného výborne zasiahol Perniš a po hlavičke domáceho kanoniera pomohla Slovákom ľavá žrď. V 75. min Jež nabil striedajúcemu Martinovi Ďuricovi, ale ten ľavačkou netrafil loptu ideálne. Deväť minút pred koncom mal obrovskú šancu na svoj druhý presný zásah Luis Suárez, po Kennedyho priťuknutí sa jej však akoby zľakol. Rovnaký hráč sa pohral s obranou MŠK aj v 87. min, jeho strela ľavačkou sa však odrazila od brvna pred bránkovú čiaru. Záverečná snaha hostí už zmenu skóre nepriniesla a keďže ani Ajax nedokázal potrestať otvorenú obranu MŠK, zrodilo sa najtesnejšie víťazstvo Amsterdamu 1:0 . SITA