09. apríla 2017

TIPSPORT LIGA: Bystričania si dvoma gólmi za 9 sekúnd poistili finále

Na snímke Mathew Maione (Banská Bystrica) sa raduje z gólu v piatom zápase semifinále play off hokejovej Tipsport ligy HC'05 iClinic Banská Bystrica - MHC Martin 9. apríla 2017 v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Branislav Račko

Banská Bystrica 9. apríla (TASR) - Hokejisti HC'05 iClinic Banská Bystrica zdolali v piatom semifinálovom zápase hokejovej Tipsport ligy MHC Martin 6:2 a postúpili do finále, kde sa stretnú s Nitrou. Bystričania triumfovali v celej sérii 4:1. Martinčania obsadili v konečnom poradí TL štvrté miesto.

Domácim sa v túžbe po uzavretí zápasovej série podaril husársky kúsok. V 13. minúte počas deviatich sekúnd strelili dva góly, pod prvý sa podpísal uzdravený obranca Ďatelinka po presnej nahrávke od Belluša a pod druhý Surový, keď ho do samostatného nájazdu poslal kolmicou Maione. Tréner hostí Paukovček sa snažil zabrániť katastrofe, vybral si oddychový čas a priniesol aj efekt v podobe kontaktného gólu. V 16. min najskôr Surovka spálil ideálnu šancu, aby vzápätí dotlačil odrazený puk do bránky. Prevaha domácich však bola zrejmá a mohli streliť aj viac gólov, v 7. min zaujala šanca Surového, v 9-tej Matouška a aj v 10. min mohol Corbeila v bránke prekonať Higgs.

V druhej tretine sa od 25. min ponúkla pre hostí štvorminútová presilovka a vôbec sa im nevydarila, navyše ju prerušilo po necelých dvoch minútach vylúčenie na strane Martina. Ďalšiemu gólu 'baranov' v 30. min pomohol aj zakrytý výhľad Corbeila, ktorý pustil od modrej ľahšiu forhendovú strelu Maioneho. O 32 sekúnd neskôr ho po Skalického presnej nahrávke prekonal zblízka Higgs a od 32. min, keď Maione opäť od modrej príklepom rozvlnil sieť a vyhnal z bránky Corbeila, si domáci mohli užívať už štvorgólový náskok. Síce dlho netrval, skresal ho v 33. min nepokrytý Varga, no do tretej tretiny si preniesli sľubný náskok troch gólov. V úvode tretej tretiny ďalšia presilovka Martinčanov bez gólového zakončenia len naznačila, že zrovnať skóre bude už pre nich veľmi ťažké. Aj keď ich bojovnosť vyznela sympaticky, domáci si priebeh bez komplikácii ustrážili a k predchádzajúcim výsledkom v sérii 6:3, 5:1, 1:4, 7:0 pridali definitívnu postupovú bodku s víťazstvom 6:2. V 52. min Korostin s nastrelenou žŕdkou mohol do záveru pridať štipku dramatickosti, rovnako ako Rzavský a Rapáč, so skóre však už pohli len 'barani', v 55. min po pomerne kurióznom góle šikovného Mihálika, keď zo sieťky za bránkou vydoloval puk a vsunul ho za Dzubinu.

HC'05 iClinic B. Bystrica - MHC Martin 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)
Góly: 13. Ďatelinka (Belluš, Rosandič), 13. Surový (Maione, Hickmott), 30. Maione (Bortňák, Lamper), 30. Higgs (Skalický, Handzuš), 32. Maione (Bortňák), 55. Mihálik (Carlsson, Truchno) - 16. Surovka (Markovič, Heizer), 33. Varga (Korostin, Kozák). Rozhodcovia J. Konc, Lauff - Jobbágy, Korba, vylúčení 5:3, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, zmeny: 32. Dzubina za Corbeila (Martin), 2841 divákov (vypredané)
Konečný stav série 4:1.

HC'05 iClinic B. Bystrica: Bacashihua - Wishart, Maione, Kubka, Sersen, Mihálik, Carlsson, Rosandič, Ďatelinka - Buc, Surový, Hickmott - Lamper, Bortňák, Matoušek - Handzuš, Higgs, Skalický - Kafka, Truchno, Belluš

MHC Martin: Corbeil (32. Dzubina) - König, Pacalaj, Brňák, Kozák, Salija, Bačík, Rusina - Markovič, Heizer, Surovka - Korostin, Galamboš, Varga - Rapáč, Pokrivčák, Rzavský - Dvořák, Jurášek, Dírer

TIPSPORT LIGA: O druhom postupujúcom z baráže sa rozhodne v utorok