24hod.sk    Z domova

06. marca 2016

Tipsport Liga: Martin do play off, Piešťany čaká baráž

Na archivnej snímke vpravo hokejista Žiliny Václav Stupka a vľavo hráč Dukly Trenčín Jakub Gašparovič v zápase hokejovej Tipsport ligy Foto: TASR/Erika Ďurčová
Bratislava 6. marca (TASR) - Záverečné 54. kolo hokejovej Tipsport Ligy 2015/2016 rozhodlo o tom, že poslednú postupovú miestenku do play off získali hráči Martina a do baráže putujú Piešťany, ktoré obsadili konečnú deviatu priečku.

Martinčania potrebovali k postupovej definitíve získať v nedeľu na ľade Popradu bod, ak sa nechceli spoliehať na pomoc Trenčína, ktorý hostil doma Piešťany. Hráči MHC svoj cieľ splnili, keď vyhrali nad "kamzíkmi" 1:0 po samostatných nájazdoch a v tabuľke skončili na vytúženom ôsmom mieste. V 1. kole play off tak narazia na úradujúceho majstra z Košíc. "Oceliari" si už dávnejšie zaistili celkové prvenstvo v základnej časti a miestenku v Lige majstrov. V nedeľu mali voľno, keďže ich pôvodného súpera Skalicu zo súťaže vylúčili.

Piešťany si zahrajú baráž s dvojicou finalistov I. ligy Novými Zámkami a Bardejovom. "Havrani" potrebovali v Trenčíne vyhrať v riadnom hracom čase a spoliehať sa na to, že Martinčania odídu z Popradu naprázdno. Lenže Piešťanci prehrali s Duklou po góle Gašparoviča 0:1 a v konečnom zúčtovaní stratili na Martin štyri body.

MsHK DOXXbet Žilina - HK Nitra 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Góly: 27. Beca (H. Ručkay), 29. Baker (Pupák, Štefanka). Rozhodovali: Orolin, Snášel – Bednár, Holienka, vylúčení: 11:11 na 2 min., navyše Ťavoda 10 min. + DKZ za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1071 divákov.

Žilina: Tomek – D. Brejčák, Zaťko, Homer, Ťavoda, Leško, Kurali, Makovský – Konečný, Ró. Huna, E. Švec – Handlovský, Novotný, Stupka – Valášek, Ježek, Dominik Rehák

Nitra: Valent – Milam, Ordzovenský, Baker, Milo, Podhradský, Mezei, König, Kuzma – Laliberté, M. Slovák, Blackwater – Pupák, Štefanka, Stloukal – H. Ručkay, Beca, Kutálek – Piačka, Bene, Bajtek

"Vlci" nastúpili na zápas s Nitrou vinou zranení a kvôli absencii troch juniorov iba s tromi útokmi a v prvých minútach ich pri nebezpečných šanciach Mareka Slováka a ďalších Nitranov podržal brankár Tomek. V 9. min. sa dostali domáci k 67-sekundovej presilovke o dvoch hráčov a hoci hostí zavreli do pásma, Valenta však neprekonali. Najväčšiu šancu spálil Novotný, ktorého pokus zblízka do odkrytej bránky Valent chytil. Nitra mala po peknom prieniku obrancu Bakera v 13. min. šancu ísť do vedenia, Tomek však všetko s prehľadom vyriešil. Domáci kontrovali pekným tečom Novotného, na ktorý však Valent stihol zareagovať a v závere sa dokázali ubrániť presilovke hostí.

Hneď v úvodnej minúte 2. časti unikol hosťom Švec, no v nájazde si s Valentom neporadil. V 27. min. sa však po šanci Ručkaya presadil Beca a hostia viedli. O chvíľu na to dostali Nitrania šancu hrať presilovku a po prihrávke Pupáka spoza bránky ju aj Bakerom využili. "Vlci" strácali koncentráciu, Ťavoda dostal okrem dvoch minút aj trest do konca zápasu a po dvoch nepremenených nájazdoch Stupku v oslabení, ktoré Valent zneškodnil, sa domáci útočník dopustil ďalšieho faulu. Žilina hrala 22 sekúnd dokonca v trojici, ale ubránila sa, a potom mala sama výhodu presiloviek, nedokázala v nich však dobre vystreliť a ohroziť Valenta.

V 42. min. mal zníženie na hokejke Novotný, brankár hostí si ale udržal čisté konto. Hra sa aj v poslednej časti zápasu kúskovala ďalšími vylúčeniami a veľa pekného diváci nevideli. V 49. min. pálil Stupka v dobrej pozícii a Valent musel reflexívne betónom hasiť hrozbu gólu. Poradil si aj s obrovskou šancou Ježeka v 53. min., keď puk od žilinského útočníka zastavil na ceste do prázdnej bránky. Žilina sa snažila v záverečných minútach znížiť, ale nakoniec Valenta neprekonala a ten si udržal čisté konto.