03. februára 2007

Titul pre Björndalena, Slováci prepadli

Podľa očakávania si titul v rýchlostných pretekoch mužov na 10 km, ktorými sa v talianskej Anterselve začali 41. majstrovstvá sveta v biatlone, vybojoval suverén tejto sezóny 33-ročný Nór Ole ...

ANTERSELVA 3. februára (WEBNOVINY) - Podľa očakávania si titul v rýchlostných pretekoch mužov na 10 km, ktorými sa v talianskej Anterselve začali 41. majstrovstvá sveta v biatlone, vybojoval suverén tejto sezóny 33-ročný Nór Ole Einar Björndalen. Pri ceste za obhajobou titulu svetového šampióna spred dvoch rokov z rakúskeho Hochfilzenu a celkovo už ôsmym zlatom v kariére ho nezastavil ani chybný výstrel na položke v stoji, po ktorom musel absolvovať jeden trestný 150 m dlhý bežecký okruh. Striebro si prekvapujúco vybojoval bezchybne strieľajúci Čech Michal Šlesingr, ktorý za staronovým majstrom sveta zaostal iba o 4,8 s, bronz si v juhotirolskom stredisku vybojoval Ukrajinec Andrij Deryzemľa. Keďže výsledky z MS v biatlone sa zaratúvajú aj do celkovej klasifikácie Svetového pohára, Björndalen si pripísal 50 bodov a opäť si oblečie žltý dres pre najlepšieho biatlonistu. Vo svojom desiatom štarte v sezóne si pripísal ôsmy triumf, celkovo ich má na konte v biatlone už 71 (okrem toho vyhral raz aj preteky SP v behu na lyžiach). Slovenskí reprezentanti prepadli. Najlepší z kvarteta v 104-člennom štartovom poli bol Marek Matiaško na 71. mieste. To znamená, že v nedeľných stíhacích pretekoch, do ktorých sa kvalifikovalo 60 najrýchlejších zo sobotného šprintu, sa nepredstaví ani jeden slovenský reprezentant.

Výsledky - MS - rýchlostné preteky mužov:
1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 26:18,8 (1 trestný okruh), 2. Michal Šlesingr (ČR) +4,8 s (0), 3. Andrij Deryzemľa (Ukr.) +25,8 (0), 4. Björn Ferry (Švéd.) +34,4 (1), 5. Tomasz Sikora (Poľ.) +39,2 (1), 6. Mattias Nilsson (Švéd.) 40,4 (0), 7. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +48,0 (2), 8. Raphael Poiree (Fr.) +50,1 (1), 9. Rene Laurent Vuillermoz (Tal.) +53,7 (2), 10. Matthias Simmen (Švajč.) +56,5 (3),... 71. Marek Matiaško +3:57,7 (4), 73. Dušan Šimočko +4:01,3 (2), 82. Miroslav Matiaško +5:19,2 (7), 83. Pavol Hurajt (všetci SR) +5:30,4 (6)

Poradie vo SP (veľký krištáľový glóbus) po 15 pretekoch (27 naplánovaných):
1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 438 bodov, 2. Björn Ferry (Švéd.) 412, 3. Michael Greis (Nem.) 410, 4. Nikolaj Kruglov (Rus.) 377, 5. Ivan Čerezov (Rus.) 371, 6. Andreas Birnbacher (Nem.) 370, 7. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 369, 8. Halvard Hanevold (Nór.) 317, 9. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 315, 10. Maxim Čudov (Rus.) 294,... 69. Marek Matiaško (SR) 3

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov (malý krištáľový glóbus) po ôsmich pretekoch (z desiatich naplánovaných):
1. Michael Greis (Nem.) 248 bodov, 2. Björn Ferry (Švéd.) 242, 3. Ole Einar Björndalen (Nór.) 201, 4. Nikolaj Kruglov (Rus.) 200, 5. Ivan Čerezov (Rus.) 190, 6. Halvard Hanevold (Nór.) 174, 7. Andreas Birnbacher (Nem.) 161, 8. Maxim Čudov (Rus.) 158, 9. Raphael Poiree (Fr.) 157, 10. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 157,... 65. Marek Matiaško (SR) 3