06. marca 2010

Tituly na Ukrajinu a do Nórska, Slovenky neuspeli

Tituly majsteriek Európy v rýchlostných pretekov žien a junioriek na 7,5 km na biatlonových otvorených majstrovstvách Európy pretekárov ...

Janka Gereková

ilustračné foto SITA/Dušan Hein

OTEPÄÄ 6. marca (WEBNOVINY) - Tituly majsteriek Európy v rýchlostných pretekov žien a junioriek na 7,5 km na biatlonových otvorených majstrovstvách Európy pretekárov do 26 rokov v estónskom Otepää si vybojovali medzi ženami Ukrajinka Vita Semerenková a v kategórii junioriek Nórka Tiril Eckhoffová. Slovenky nepresvedčili, zlyhali najmä v streľbe. Najlepšie umiestnenie dosiahla juniorka Natália Prekopová, ktorá skončila sedemnásta. Janku Gerekovú klasifikovali v kategórii žien na 29. mieste.

V súťaži žien Vaľ Semerenková zvládla bezchybne obe strelecké položky a pridala kvalitný bežecký výkon. V cieli mala pred striebornou Dianou Rasimoviciuteovou takmer polminútový náskok. Bronz si vybojovala jej sestra - dvojča Vita Semerenková. Jediná Slovenka v 55-člennom štartovom poli Janka Gereková pochovala svoje nádeje na dobrý výsledok hneď na streľbe v ľahu, kde netrafila štyri z piatich terčov, v stoji pridala ďalšie dva chybné výstrely a so šiestimi trestnými okruhmi skončila s vyše dveapolminútovým odstupom dvadsiata deviata.

V pretekoch junioriek to bol nórsko-ruský súboj. Nórky nakoniec obsadili 1., 3. a 5. miesto, Ruskám patrili prvé tri párne priečky - 2., 4. a 6. Slovenka Natália Prekopová, ktorá už má skúsenosti aj z pretekov Svetového pohára a štartovala v slovenskej štafete na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri, netrafila na oboch položkách po jednom terči a za víťaznou Eckhoffovou zaostala o 2:21,0 min,. Martina Chrapánová sa po prvej čistej streľbe pohybovala na hranici elitnej desiatky, ale v stoji trafila piatimi výstrelmi iba dva terče a klesla až na konečné 26. miesto. Terézia Poliaková bola len o jeden terčík lepšia, bežecky však s najlepšími nestačila a uzatvárala vo výsledkovej listine tretiu desiatku.

Výsledky - rýchlostné preteky na 7,5 km:

ŽENY: 1. Vaľ Semerenková (Ukr.) 21:58,5 min (0 trestných okruhov), 2. Diana Rasimoviciuteová (Litva) +29,0 s (1), 3. Vita Semerenková (Ukr.) +36,4 (1), 4. Eveli Saueová (Est.) +42,9 (1), 5. Jekaterina Šumilovová +46,1 (1), 6. Jekaterina Jurlovová (obe Rus.) +50,3 (1), ... 29. Janka Gereková (SR) +2:37,0 (6)

JUNIORKY: 1. Tiril Eckhoffová (Nór.) 22:49,5 (1), 2. Anastasia Kalinová (Rus.) +1,9 s (1), 3. Synnöve Solemdalová (Nór.) +46,4 (3), 4. Svetlana Perminovová (Rus.) +55,3 (2), 5. Kaia Wöien Nocolaisenová (Nór.) +56,7 (1), 6. Larisa Kuznecovová (Rus.) +58,7 (2), ... 17. Natália Prekopová +2:21,0 (2), 26. Martina Chrapánová +2:57,4 (3), 30. Terézia Poliaková (všetky SR) +3:20,2 (2)