Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. decembra 2012

Toto musí skončiť, povedal na omši za obete ObamaAmerický prezident Barack Obama sa v nedeľu zúčastnil na zádušnej omši v connecticutskom mestečku Newtown, kde v piatok šialený strelec na tamojšej základnej škole zabil 20 malých detí a šesť ...Zdieľať
obama NEWTOWN 17. decembra (WEBNOVINY) - Americký prezident Barack Obama sa v nedeľu zúčastnil na zádušnej omši v connecticutskom mestečku Newtown, kde v piatok šialený strelec na tamojšej základnej škole zabil 20 malých detí a šesť dospelých. Obama sa na omši za obete jedného z najhorších masakrov v histórii USA prihovoril zúčastneným a verejne prisľúbil boj proti násiliu. Podľa slov laureáta Nobelovej ceny mieru je potrebné urobiť viac v tejto veci, keďže za jeho prezidentovania ide už o v poradí štvrtú veľkú masakru, ktorú má na svedomí šialený strelec. Obama v rámci svojho prejavu na pódiu s 26 sviečkami prečítal mená všetkých obetí.


"Už to viac nemôžeme tolerovať. Tieto tragédie musia skončiť a aby sa tak stalo musíme sa zmeniť. Môžeme totiž o sebe povedať, že naozaj robíme dosť, aby sme všetkým deťom v tejto krajine dali zaslúženú šancu žiť svoj život v šťastí a s cieľom? Rozmýšľal som o tom posledné dni, a ak budeme k sebe úprimní, tak odpoveď znie nie. Nerobíme dosť a budeme sa musieť zmeniť," povedal Obama počas emotívneho podujatia a dodal, že krajina nemá inú možnosť. "Nemôže toto akceptovať ako rutinu," dodal šéf Bieleho domu.

Piatková šialená streľba 20-ročného Adama Lanzu, ktorého motívy zostávajú nejasné, vyvolala opätovné diskusie na tému sprísnenia zákonov týkajúcich sa držby zbraní v USA. Tie sú veľmi benevolentné. Kontrola zbraní je totiž v Spojených štátov citlivou témou a Obama sa jej počas svojho prvého funkčného obdobia vyhol. Federálny zákaz na útočné zbrane z roku 1994 vypršal v roku 2004 a odvtedy sa ho nepodarilo obnoviť. Obama sľúbil, že problému sa bude venovať, doteraz tak však neurobil pre obavy zo straty časti voličov. Mnoho Američanov, najmä opozičných republikánov, si totiž myslí, že právo na nosenie zbraní je nedotknuteľné.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Únia a bohatý Singapur sa dohodli na voľnom obchode
<< predchádzajúci článok
Hromadná nehoda zablokovala českú R10, zrazilo sa 15 áut

Toto musí skončiť, povedal na omši za obete Obama - diskusné fórum čitateľov