02. júla 2013

Tour de France 2013: Tím Petra Velitsa skončil v časovke druhý

Časovku družstiev na Tour de France vyhral tím Orica-GreenEdge. "Velitsovci" stratili na víťazov iba sekundu. Peter Sagan si udržal zelený dres lídra bodovacej súťaže.

Tím Petra Velitsa - Omega Pharma-Quick Step počas štvrtej etapy Tour de France, ktorou bola časovka na 25 kilometrov. Slovenský cyklista Peter Velits sa nedočkal prvého triumfu na Tour de France. Spoločne s kolegami z tímu Omega Pharma-Quick Step obsadil v utorkovej časovke družstiev na 25 km na takmer rovinatej trati v Nice 2. miesto.

O jednu sekundu zdolali belgické družstvo vďaka zrýchleniu v druhej polovici jazdy cyklisti austrálskeho zoskupenia Orica-GreenEdge.

Vďaka prvenstvu tímu v 4. etape sa novým lídrom 100. ročníka Tour de France stal Austrálčan Simon Gerrans, ktorý bol pred utorkom štvrtý s odstupom jednej sekundy na doterajšieho držiteľa žltého trička Jana Bakelantsa z družstva RadioShack Leopard, ktoré obsadila v časovke 11. miesto. Tretí s odstupom troch sekúnd na Oricu skončil Sky.

Družstvo Petra Sagana Cannondale obsadilo s odstupom 34 sekúnd na Omegu konečné 13. miesto. Dvadsaťtriročný Žilinčan si naďalej udržal zelený dres lídra bodovacej súťaže.

V utorok bola na medzičase na trinástom kilometri najrýchlejšia zostava Omega Pharma-Quick Step, tímu, ktorý sa vlani stal v tejto cyklistickej disciplíne majstrom sveta. Orica GreenEdge zaostávala o tri sekundy, ale druhú polovicu trate jej jazdci absolvovali najrýchlejšie.

Žltý dres bude mať na tohtoročnej Tour už tretieho majiteľa. Tridsaťtriročný rodák z Melbourne Gerrans sa stal po Philovi Andersonovi, Stuartovi O´Gradym, Bradom McGeem, Robbiem McEwenom a Cadelom Evansom šiestym austrálskym držiteľom najcennejšieho dresu na Tour.

Výsledky - Tour de France 2013:
4. etapa (Nice - Nice, časovka družstiev na 25 km): 1. Orica-GreenEdge 25:56 min, 2. Omega Pharma-QuickStep +1 s, 3. Sky +3, 4. Saxo-Tinkoff +9, 5. Lotto Belisol +17, 6. Garmin-Sharp +17, 7. Movistar +19, 8. Lampre +15, 9. BMC +26, 10. Kaťuša +28, ... 13. Cannondale +34