17. júna 2018

Toyota sa v Le Mans dočkala na 20. pokus, úspešný aj Alonso

Ilustračná snímka

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Le Mans 17. júna (TASR) - Toyota pretavila dvadsiaty pokus na premiérové prvenstvo vo vytrvalostných motoristických pretekoch 24 hodín Le Mans. Pri neúčastí ďalších tovární v kráľovskej kategórii LMP1 splnila úlohu favorita, hybridné prototypy číslo 8 a 7 sa umiestnili na prvých dvoch pozíciách.

Vo víťaznej osádke #8 sa striedali Švajčiar Sebastien Buemi, španielsky pilot F1 Fernando Alonso a Japonec Kazuki Nakadžima. Práve on bol za volantom v cieli v nedeľu o 15.00 h, keď prežil satisfakciu za edíciu 2016. Aj vtedy smeroval za víťazstvom, no jeho auto vypovedalo službu kolo pred koncom. Alonso je víťaz Veľkej ceny Monaka F1 a pridal druhý diel motoristickej Trojkoruny, na jej skompletizovanie mu chýba triumf v zámorských pretekoch 500 míľ Indianapolis.

Toyota sa stala po Mazde v roku 1991 druhou japonskou automobilkou s celkovým víťazstvom na najslávnejšom vytrvalostnom podujatí. "Osmička" stihla na okruhu La Sarthe 388 kôl, "sedmička" na druhom mieste (Mike Conway/V. Brit., Kamui Kobajaši/Jap., Jose Maria Lopez/Arg.) odjazdila o dve menej. Tretiu aj štvrtú priečku celkovo obsadil súkromný tím LMP1 Rebellion Racing.