15. februára 2008

Triumf Poutiainenovej, Zuzulová tretia

Preteky SP v zjazdovom lyžovaní v Záhrebe

Fínka Tanja Poutiainenová sa stala víťazkou piatkového večerného slalomu Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v chorvátskom Záhrebe, slovenská jednotka Veronika Zuzulová obsadila 3. miesto. V ôsmom slalome sezóny 2007/08 Zuzulová opäť potvrdila príslušnosť k úzkej svetovej špičke, po tretí raz sa umiestnila v najlepšej trojke a v priebežnom hodnotení SP v slalome jej patrí priebežná 4. pozícia. Dvadsaťtriročná Bratislavčanka, ktorá stále čaká na víťazstvo vo Svetovom pohári, sa na stupne víťazov na podujatí najvyššieho rangu postavila siedmykrát v kariére, piatykrát bola tretia. Za 3. miesto si v Chorvátsku pripísala odmenu vo výške 15-tisíc eur. Poutiainenová ju zdolala v súčte oboch jázd o 68 stotín sekundy a Zuzulovú zároveň obrala o tretiu priečku v hodnotení SP v slalome. Zuzulová bola po prvom kole až siedma, na líderku Marlies Schildovú strácala 82 stotín sekundy. V druhom kole sa dynamickou jazdou zlepšila o štyri priečky. "Musím byť spokojná, lebo po prvom kole som bola siedma a napokon to vyšlo na tretie miesto. Škoda, že moja druhá jazda nestačila na to, aby som predstihla aj Schildovú. Nevadí, aj tretia priečka je pekná. Tanja dnes išla vynikajúco, v boji o prvenstvo vo Svetovom pohári v slalome som na najväčšie súperky stratila a ak by som ešte získala malý glóbus, bol by to zázrak. Na zostávajúce dvoje preteky sa teším, v nemeckom Zwieseli sa mi zvyklo dariť," povedala v cieli Veronika Zuzulová, ktorej so 431 bodmi patrí v celkovom hodnotení SP už 14. priečka. Poutiainenová bola po druhom kole tretia, po veľmi dobrej druhej jazde sa však na Medveďom vŕšku nad Záhrebom tešila zo siedmeho víťazstva vo Svetovom pohári. Dvadsaťsedemročná Fínka zopakovala v chorvátskej metropole svoje víťazstvo z roku 2005 a na svoje osobné konto si okrem 100 bodov do hodnotenia SP pripísala aj finančnú odmenu 60-tisíc eur. Poutiainenová bola v celkovom súčte o 52 stotín rýchlejšia ako Rakúšanka Marlies Schildová. Dvadsaťšesťročná Rakúšanka sa po záhrebskom druhom mieste posunula na pozíciu líderky Svetového pohára v tejto točivej disciplíne. Krajanku Nicole Hospovú, ktorá v piatok večer po druhom mieste po prvom kole v druhom vypadla, predstihla o 75 bodov. Hospová nevyužila možnosť bodovo sa odpútať na čele Svetového pohára od Američanky Lindsey Vonnovej, obe zjazdárky sa tak aj naďalej delia o prvé miesto so ziskom 983 bodov. Vonnová v Záhrebe neštartovala. Tretia priečka v hodnotení SP patrí aj naďalej Nemka Maria Rieschová, ktorá rovnako ako Hospová vypadla v Záhrebe v 2. kole.

Veronika Zuzulová: "Musím byť spokojná, lebo po prvom kole som bola siedma a napokon to vyšlo na tretie miesto. Škoda, že moja druhá jazda nestačila na to, aby som predstihla aj Schildovú. Nevadí, aj tretia priečka je pekná. Tanja dnes išla vynikajúco, v boji o prvenstvo vo Svetovom pohári v slalome som na ňu stratila a ak by som ešte získala malý glóbus, bol by to zázrak. Na zostávajúce dvoje preteky sa teším, v nemeckom Zwieseli sa mi zvyklo dariť."

Výsledky - slalom SP v zjazdovom lyžovaní v Záhrebe: Slalom žien: 1. Tanja Poutiainenová (Fín.) 1:52,83, 2. Marlies Schildová (Rak.) +0,52, 3. Veronika Zuzulová (SR) +0,24, 4. Kathrin Zettelová (Rak.) +0,50, 5. Nina Lösethová (Nór.) +1,34, 6. Šárka Záhrobská (ČR) +1,57, 7. Manuela Mölggová (Tal.) +1,60, 8. Maria Pietiläová-Holmnerová +1,88, 9. Therese Borssenová (Švéd.) +1,91, 10. Monika Bergmannová (Nem.) +2,27 Hodnotenie SP žien v slalome (po 8 z 10 pretekov): 1. Marlies Schildová (Rak.) 540 bodov, 2. Nicole Hospová (Rak.) 465, 3. Tanja Poutiainenová (Fín.) 452, 4. Veronika Zuzulová (SR) 421, 5. Šárka Záhrobská (ČR) 332, 6. Therese Borssenová (Švéd.) 303, 7. Chiara Costazzová (Tal.) 265, 8. Maria Rieschová (Nem.) 249, 9. Kathrin Zettelová (Rak.) 192, 10. Nina Lösethová (Nór.) 161 Celkové poradie vo SP (po 28 pretekoch): 1. Lindsey Vonnová (USA) 983, 2. Nicole Hospová (Rak.) 983, 3. Maria Rieschová (Nem.) 881, 4. Marlies Schildová (Rak.) 847, 5. Elisabeth Görglová (Rak.) 841, 6. Julia Mancusová (USA) 750, 7. Anja Pärsonová (Švéd.) 719, 8. Tanja Poutiainenová (Fín.) 704, 9. Denise Karbonová (Tal.) 619, 10. Renate Götschlová (Rak.) 584,... 14. Veronika Zuzulová (SR) 431. SITA