Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. novembra 2011

Trojica odmietla obvinenia z plánu zaútočiť na dánsky denníkTraja muži žijúci v Nórsku obvinení z plánovania útoku na dánske noviny, ktoré v minulosti zverejnili karikatúry proroka Mohameda, vyhlásili v utorok pred súdom, že sú nevinní. Všetkých ...Zdieľať
bez nazvu OSLO 15. novembra (WEBNOVINY) - Traja muži žijúci v Nórsku obvinení z plánovania útoku na dánske noviny, ktoré v minulosti zverejnili karikatúry proroka Mohameda, vyhlásili v utorok pred súdom, že sú nevinní.


Všetkých troch v roku 2010 obvinili zo sprisahania za účelom spáchania teroristického útoku a z vlastníctva látok na výrobu výbušnín. Cieľom útoku bol dánsky denník Jyllands-Posten ako aj autor karikatúr Kurt Westergaard, ktorého podľa prokuratúry chceli zabiť. V prípade uznania viny im hrozí 20 rokov vo väzení.

Organizátorom útoku mal byť čínsky Ujgur a nórsky občan Mikael Davud, ktorý má údajne kontakty s al-Kájdou. Davud podľa prokuratúry absolvoval v rokoch 2008 až 2010 výcvik al-Kájdy na výrobu výbušnín v Pakistane. "Toto dáva prípadu medzinárodný rozmer," vyhlásil prokurátor Geir Evanger.

Dodal, že záujem medzinárodnej teroristickej skupiny o severnú Európu je znepokojivý. Ďalším obvineným je iracký Kurd žijúci v Nórsku Shawan Saeed Bujak a Uzbek David Jakobsen, ktorý taktiež žije v Nórsku. U obvinených našli v čase zadržania chemikálie na výrobu výbušnín ako aj rôzne materiály súvisiace s terorizmom.

Dvanásť karikatúr zobrazujúcich proroka Mohameda zverejnili dánske noviny Jyllands Posten na sklonku roka 2005. Na začiatku nasledujúceho roka o týchto kresbách informovali islamské médiá a správa vyvolala masové protesty od Maroka až po Indonéziu. Zamestnancom denníka ako aj autorovi karikatúr sa odvtedy viackrát vyhrážali smrťou.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarská polícia odhalila pedofilný gang
<< predchádzajúci článok
Jemenský prezident je pripravený odstúpiť

Trojica odmietla obvinenia z plánu zaútočiť na dánsky denník - diskusné fórum čitateľov