Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. novembra 2011

Tuniskí poslanci si rozdelili kresláTakmer mesiac po prvých slobodných voľbách v Tunisku sa tri koaličné strany dohodli na obsadení najvyšších postov v krajine. Lídri umiernenej náboženskej strany Harakat an-Nahda (Hnutie ...Zdieľať
tunisko TUNIS 22. novembra (WEBNOVINY) - Takmer mesiac po prvých slobodných voľbách v Tunisku sa tri koaličné strany dohodli na obsadení najvyšších postov v krajine.


Lídri umiernenej náboženskej strany Harakat an-Nahda (Hnutie obrody) a jej dvoch menších kališných partnerov o tom informovali na tlačovej konferencii v neskorých pondelňajších hodinách.

Podľa ich údajov sa generálny tajomník víťaznej strany Hamádi Džibalí stane novým premiérom, pričom šéf Zhromaždenia za republiku Moncef Marzúki obsadí post prezidenta.

Líder tretej koaličnej strany Demokratické fórum za prácu a slobody Mustafá Džafár zasadne do kresla predsedu parlamentu, ktorý sa po prvýkrát zíde v utorok. Jeho hlavnou úlohou bude skoncipovať novú ústavu.

Prvé slobodné voľby v Tunisku sa konali 25. októbra, teda deväť mesiacov po tom, ako sa Tunisanom podarilo zvrhnúť dlhoročný autokratický režim prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího. Víťazné Hnutie obrody, ktoré bolo v ére starého režimu zakázané, prisľúbilo vybudovanie demokracie na moslimských základoch. Revolúcia v Tunisku odštartovala vlnu povstaní v arabskom svete, známu tiež ako Arabská jar.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gazprom očakáva v prvom kvartáli nižšie ceny plynu v Európe
<< predchádzajúci článok
Šéfa TA3 odpočúvali pre podozrenia z trestnej činnosti

Tuniskí poslanci si rozdelili kreslá - diskusné fórum čitateľov