Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. septembra 2017

Turecko podpísalo s Ruskom dohodu o nákupe systémov S-400Turecko podpísalo s Ruskom dohodu o nákupe protivzdušných raketových systémov S-400, oznámil dnes podľa miestnych médií turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Citovala ho ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Istanbul 12. septembra (TASR) - Turecko podpísalo s Ruskom dohodu o nákupe protivzdušných raketových systémov S-400, oznámil dnes podľa miestnych médií turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Citovala ho agentúra DPA.


Zo strany Turecka ako členskej krajiny NATO ide o prvý veľký nákup zbraní z Ruska, ktoré nie je dodávateľom Severoatlantickej aliancie. Táto skutočnosť vyvoláva na Západe znepokojenie. Erdogan však vyhlásil, že Turecko môže slobodne nakupovať arzenál podľa potrieb obrany svojho územia, vyzdvihol denník Hürriyet i iné turecké masmédiá.

"Rozhodnutia týkajúce sa našej nezávislosti robíme my sami. Je našou povinnosťou robiť bezpečnostné opatrenia zamerané na obranu našej vlasti. Za nákup systému S-400 sme už zložili preddavok," povedal Erdogan novinárom na palube svojho prezidentského lietadla smerujúceho z Kazachstanu.

Dohodu potvrdila aj Moskva. Prezidentský poradca pre vojensko-technickú spoluprácu Vladimir Kožin vyhlásil: "Kontrakt je podpísaný a pripravený na implementáciu." Moskva a Ankara za uplynulý rok posilnili svoje bilaterálne vzťahy. Turecko predtým chcelo kúpiť obdobné systémy od Číny, kontrakt sa pre nezhody nerealizoval.

Turecko, členský štát NATO od roku 1952, má v ostatnom čase komplikované vzťahy s Washingtonom ohľadom viacerých otázok vrátane americkej podpory Ľudovým obranným jednotkám (YPG) - v Sýrii operujúcim kurdským milíciám, ktoré Ankara a niektoré ľudskoprávne skupiny považujú za teroristickú organizáciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prokurátor podal obžalobu pre prečin volebnej korupcie
<< predchádzajúci článok
A. KISKA: Daňový úrad mal iný názor ako firma, ja nemám čo skrývať

Turecko podpísalo s Ruskom dohodu o nákupe systémov S-400 - diskusné fórum čitateľov