Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. februára 2019

Turecko vyzýva Čínu na rešpektovanie práv Ujgurov, uzavrela ich táboryTurecký prezident Recep Tayyip Erdogan.Zdieľať
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP
Istanbul 10. februára (TASR) - Turecké ministerstvo zahraničných vecí označilo v sobotu zaobchádzanie s ujgurskou menšinou zo strany Číny za "veľký zdroj hanby pre ľudstvo". Informovali o tom agentúry AP a DPA.


Hovorca tureckého ministerstva Hami Aksoy vo vyhlásení uviedol, že "už nie je tajomstvom", že Čína svojvoľne zadržala viac než milión Ujgurov, ktorí sú vystavení "týraniu a politickému vymývaniu mozgov vo väzeniach a koncentračných táboroch". Členovia tejto turkickej moslimskej menšiny podľa neho čelia tlaku a "systematickej asimilácii" na západe Číny.

Aksoy dodal, že Turecko informovalo Čínu o svojom postoji "na všetkých úrovniach", pričom vyzvalo tamojšie úrady, aby uzavreli zadržiavacie tábory a rešpektovali ľudské práva Ujgurov.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kedysi obvinil Čínu z "genocídy", medzičasom však nadviazal užšie diplomatické a hospodárske vzťahy s Pekingom.

Čína zintenzívnila prísne bezpečnostné opatrenia zamerané voči Ujgurom po krvavých nepokojoch z roku 2009. Mnohí Ujguri utiekli z krajiny, často do Turecka, dopĺňa AP.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čadská armáda zadržala vyše 250 protivládnych povstalcov
<< predchádzajúci článok
USA rokujú o rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o Venezuele

Turecko vyzýva Čínu na rešpektovanie práv Ujgurov, uzavrela ich tábory - diskusné fórum čitateľov