12. augusta 2007

Turnaj AMS v Montreale vyhral Srb Djokovič

Srbský tenista Novak Djokovič sa stal prekvapujúco víťazom dvojhry na šiestom podujatí série ATP Masters Rogers Cup presented by National Bank (dotácia 2,45 milióna USD, tvrdý povrch ...

MONTREAL 12. augusta (WEBNOVINY) - Srbský tenista Novak Djokovič sa stal prekvapujúco víťazom dvojhry na šiestom podujatí série ATP Masters Rogers Cup presented by National Bank (dotácia 2,45 milióna USD, tvrdý povrch Decoturf) v kanadskom Montreale. Tretí nasadený tenista si vo finále v jednom z najkvalitnejších stretnutí tejto sezóny poradil so svetovou jednotkou a obhajcom prvenstva Švajčiarom Rogerom Federerom v troch setoch za 134 minút 7:6 (2), 2:6, 7:6 (2) a dosiahol najväčší úspech svojej rozbiehajúcej sa kariéry. Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu potvrdil aj vo finále famóznu formu z tohtoročných turnajov na tvrdom povrchu a v piatom vzájomnom súboji po prvý raz zdolal neohrozenú svetovú jednotku Federera. Víťaz prevzal šek na 400 000 USD a do rebríčka ATP Entry 500 bodov. Na konto si pripísal šiesty víťazný turnaj v kariére, z toho štvrtý v tomto roku a po Miami druhý z prestížnej série ATP Masters.
Po vyrovnanom a dramatickom prvom sete s víťaznou koncovkou pre 20-ročného Srba v druhom dejstva vynikol o šesť rokov starší Švajčiar. Aj v treťom sete, v ktorom mal spočiatku navrch Djokovič, sa napokon muselo ísť do tajbrejku. V ňom rozhodli Federerove chyby a skvelá koncentrácia mladého Srba. Švajčiar urobil počas stretnutia až 48 nevynútených chýb, drvivú väčšinu z bekhendu, ktorý bol jeho najslabším úderom v tomto finále. Rodák z Bazileja, ktorý počas montrealského turnaja oslávil 26. narodeniny, si tak ešte chvíľu bude musieť počkať na jubilejný 50. turnajový titul v kariére. Djokovič sa stal štvrtým premožiteľom Federera v tomto roku. Pridal sa tak k trojici Rafael Nadal, Guillermo Caňas a Filippo Volandri.

Dvojhra - finále:
Novak Djokovič (3-Srb.) - Roger Federer (1-Švajč.) 7:6 (2), 2:6, 7:6 (2) za 134 minút
Obaja aktéri ponúkli vo finále tenis svetovej úrovne. Favorizovaný Švajčiar "zaspal" úvod a nabudený Srb sa po chybách súpera dostal do náskoku 3:0. Svetovej jednotke však trvalo 7 minút, kým vyrovnala na 3:3. Nasledovali preteky v servovaní, ale v jedenástom geme Djokovič zaváhal a Federer šiel podávať na zisk prvého setu. Viedol už 40:0, ale koncentrovaný zverenec Mariána Vajdu nepoľavil a v koncovke dramatického gemu, v ktorom odvrátil dovedna šesť setbalov víťazným forhendom vyrovnal na 6:6. V tajbrejku už dominoval pohyblivý, agresívne a presne hrajúci mladý Srb. Vyhral ho 7:2 a vzal Federerovi vôbec prvý set na turnaji. V druhom sete Švajčiar pritvrdil a od stavu 2:2 nepovolil súperovi ani gem. Po dvoch brejkoch vyhral favorit set 6:2 a išlo sa do rozhodujúceho dejstva.
Djokovičovi sa oplatil dôraz v úvode a po rýchlom brejku sa dostal do vedenia 2:0. Výhodu brejku si skvelým podaním udržal až do stavu 4:2, ale Federer vyrovnal na 4:4. Rodák z Bazileja vzápätí vyhral svoje podanie a dostal sa do psychickej vyhody. Djokovič však servis na udržanie v zápase dvakrát ustál a o všetkom rozhodol druhý tajbrejk. V ňom za stavu 1:3 Federerovi nepomohol ani vyžiadaný videozáznam dopadu loptičky a jeho súper zvýšil na 4:1. To bol rozhodujúci moment. Menej koncentrovaný Švajčiar už v závere nedokázal odpovedať na strojovú hru mladého Srba. Ten vyhral druhý tajbrejk rovnakým pomerom ako prvý 7:2 a uštedril Federerovi len šiestu tohtoročnú prehru.