Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy


Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Kultúra

06. decembra 2017

Turnerovu cenu za umenie získala Lubaina HimidováV Zanzibare narodená umelkyňa Lubaina Himidová získala v utorok britskú prestížnu Turnerovu cenu za umelecké diela o odkaze kolonializmu a oslave ľudí z africkej diaspóry.Zdieľať
Lubaina Himidová. Foto: TASR/AP
Londýn 6. decembra (TASR) - V Zanzibare narodená umelkyňa Lubaina Himidová získala v utorok britskú prestížnu Turnerovu cenu za umelecké diela o odkaze kolonializmu a oslave ľudí z africkej diaspóry.


Je prvou černoškou, ktorá dostala túto cenu, a vo veku 63 rokov aj najstaršou laureátkou, pripomína agentúra AP. Umelkyni žijúcej v Anglicku udelili cenu v hodnote 25.000 libier (takmer 30.000 eur) na slávnostnej ceremónii v meste Hull.

Porota ocenila Himidovej "nekompromisný" postoj k problémom ako je rasizmus s jej" rozsiahlym a neviazaným prístupom k maľovaniu, ktorý spája satiru s citom pre dramatično".

Turnerova cena je pomenovaná po slávnom maliarovi Williamovi Turnerovi (1775-1851). Udeľujú ju od roku 1984 umelcom žijúcim v Británii. Cena často vyvoláva kontroverzné reakcie a diskusie o hodnote a hodnotách moderného umenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrela britská modelka Keelerová, ústredná postava Profumovej aféry
<< predchádzajúci článok
Vo veku 74 rokov zomrel spevák a herec Johnny Hallyday

Turnerovu cenu za umenie získala Lubaina Himidová - diskusné fórum čitateľov