Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. októbra 2019

UMELECKÝ SVET SMÚTI: Zomrela legendárna baletkaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Havana 17. októbra (TASR) - Kubánska tanečná legenda a choreografka Alicia Alonsová zomrela vo štvrtok vo veku 98 rokov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Kubánskeho národného baletu (BNC), ktorý zosnulá umelkyňa založila.


Alonsová bola jedinou latinskoamerickou tanečnicou, ktorá dostala honorárny titul "prima ballerina assoluta" - ojedinelé ocenenie udeľované najvýznačnejším baletkám svojej generácie. Od roku 1894 sa tejto pocty dostalo iba 13 ženám.

Umelkyňa zomrela v nemocnici v Havane. Alonsová založila medzinárodne uznávaný BNC v roku 1948 a zosobňovala kubánsky umelecký program pod komunistickou vládou Fidela Castra. Dohľad nad BNC udržiavala napriek takmer úplnej slepote aj po prekročení svojej deväťdesiatky.

Alonsová bola zároveň v 40. a 50. rokoch členkou Amerického baletného divadla (ABT) v New Yorku, pričom sa nemalou mierou pričinila o to, že sa ABT zaradilo medzi najvýznamnejšie baletné súbory v Spojených štátoch, dopĺňa tlačová agentúra AP.

Alonsová ohromovala publikum svojím dramatickým a precíteným pohybovým prejavom. Bola známa svojou náladovosťou, ale aj striktnou disciplínou. Ako choreografka vyžadovala perfekcionizmus a mala vysoké nároky na účinkujúcich. Aktívnemu tancu sa venovala ešte ako 70-ročná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred 130 rokmi sa narodil herec Jozef Kello, jeden zo zakladateľov SND
<< predchádzajúci článok
Košický literárny festival opäť podporí čítanie v rodinách

UMELECKÝ SVET SMÚTI: Zomrela legendárna baletka - diskusné fórum čitateľov