Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. júla 2010

UNB: Neporušili sme zákon pri predaji pozemkovUniverzitná nemocnica Bratislava (UNB) rovnako ako strana Smer-SD odmietajú porušenie zákona pri predaji sedemhektárového pozemku na ...Zdieľať
nemocnica kramare Nemocnica na Kramároch

SITA/wikimedia.org
BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) - Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) rovnako ako strana Smer-SD odmietajú porušenie zákona pri predaji sedemhektárového pozemku na Kramároch.

"Osobitné ponukové konanie prebehlo v zmysle platnej legislatívy pri dodržaní všetkých zákonných požiadaviek. Zverejnené bolo v denníku s celoslovenskou pôsobnosťou (Pravda) ako aj v povinnom elektronickom registri vedenom ministerstvom financií. Predtým ponúklo tento majetok štátnym organizáciám, ktoré však neprejavili o prevod správy záujem," uviedol dnes pre agentúru SITA riaditeľ nemocnice Miroslav Vaďura. Šéf nemocnice tak reagoval na článok týždenníka Plus 7 dní, ktorý informoval o predaji pozemkov v jednej z najlukratívnejších častí hlavného mesta za zlomok trhovej ceny.

Nemocnica zároveň odmieta, že by pri predaji pozemkov prišla aj o heliport pre pristávanie vrtuľníkov. "UNB právne zabezpečila zriadením tzv. vecného bremena, aby aj po predaji pozemkov mohli vo zvolenom priestore pristávať vrtuľníky leteckej záchrannej služby," vysvetlil Vaďura. V rámci predaja podľa neho nemocnica zabezpečila funkčnosť všetkých svojich doterajších činností v danom priestore tým, že zriadila vecné bremeno aj na prístupové cesty k pristávacej ploche a ďalším prevádzkovým budovám. Všetky vecné bremená budú zabezpečené bezodplatne a časovo neobmedzene.

Vaďura a Smer-SD nesúhlasia s tvrdením časopisu, podľa ktorého by pri trhovej cene nemocnica na pozemkoch zarobila šesťkrát viac, teda namiesto 5,72 milióna eur 30 až 39 miliónov eur. Argumentujú, že podľa zákona je správca oprávnený predať majetok vo vlastníctve štátu minimálne za tzv. primeranú cenu. Za primeranú cenu sa považuje všeobecná hodnota majetku určená znalcom. "Nemocnica musela teda osobitné ponukové konanie vyhlásiť za cenu, ktorú určuje znalec v zmysle právneho predpisu. Práve v súťaži – osobitnom ponukovom konaní, má byť podľa záujmu, t. j. dopytu na trhu dohodnutá trhová cena, za ktorú je záujemca ochotný majetok odkúpiť. Tvrdenia, že by sa našiel aj záujemca, ktorý by bol ochotný zaplatiť niekoľkonásobne vyššiu cenu, považuje nemocnica za nepodložené. Žiaden takýto záujemca sa k dnešnému dňu neobjavil a žiadna takáto ponuka predložená nebola," hovorí Vaďura. Nemocnica zároveň upozorňuje, že kupujúci musel na seba vziať aj ťarchu súdneho sporu, ktorý s nemocnicou vedú dedičia predchádzajúceho majiteľa pozemkov (spor z r. 1992) a ktorý ohrozuje ďalšie využitie a zhodnotenie predávaných pozemkov. "Kúpno-predajná zmluva ešte nenadobudla účinnosť. Dokonca podľa vyjadrenia kupujúceho z 30. júna 2010 reálne hrozí, že úspešný uchádzač zo spomínaných dôvodov od zmluvy odstúpi," dodáva riaditeľ.

Nemocnica podľa Vaďuru predáva prebytočný majetok preto, že pre kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti nevyhnutne potrebuje finančné prostriedky a investície. "Vzhľadom na podsúvané klamstvo a zámerné nepresnosti uvedené v článku UNB v týchto dňoch vyzve týždenník PLUS 7 DNÍ na urobenie nápravy a v prípade jeho nezáujmu podnikne právne kroky na zabezpečenie ochrany svojho dobrého mena," uzatvára Vaďura.
Podľa článku Plus 7 dní nemocnica na predaji pozemkov, ktoré označila za nadbytočné, prerobila asi 25 až 34 miliónov eur. Znalecký posudok ocenil výmeru 67 393 štvorcových metrov na 84 eur za meter štvorcový, vypracovala ho znalecká a poradenská kancelária z Banskej Bystrice. Podobné pozemky na Kramároch sa podľa Plus 7 dní aktuálne predávajú od 470 do 590 eur za meter, teda šesťnásobne drahšie.

Transakcia s pozemkami v areáli nemocnice na Kramároch sa podľa týždenníka začala pripravovať na jeseň roka 2009. Kúpno-predajnú zmluvu podpísal riaditeľ nemocnice s kupcom v apríli tohto roka. Dodatok, ktorý spresnil predmet kúpy a v ktorom sa konštatuje, že platnosť dodatku musí schváliť aj ministerstvo financií, podpísali konatelia firmy Pozemky Kramáre a riaditeľ nemocnice Miroslav Vaďura 11. júna tohto roka, jeden deň pred voľbami. Ministerstvo financií odsúhlasilo prevod štátnych pozemkov 21. júna tohto roka, teda takmer dva týždne po voľbách, uvádza časopis.

Rezort financií v tom čase viedol Ján Počiatek zo Smeru-SD, nominantom strany Roberta Fica bol aj minister zdravotníctva Richard Raši. Ten zas vymenoval za riaditeľa bratislavskej nemocnice Miroslava Vaďuru, ktorý ho vystriedal v kresle šéfa najväčšej nemocnice, odkiaľ Raši postúpil do vlády. Vaďura mu predtým robil ekonomicko-technického námestníka. Do výberového konania sa prihlásil iba jediný záujemca. Bola ním spoločnosť Pozemky Kramáre, ktorá vznikla 10. októbra minulého roka. Firma podľa týždenníka ponúkla za takmer sedem hektárov parciel sumu o tisíc eur vyššiu, ako stanovoval znalecký posudok. Keďže bola jediným záujemcom, výberové konanie vyhrala.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Minister Uhliarik zmrazil verejné obstarávania
<< predchádzajúci článok
ŠÚ odmieta spochybňovanie výsledkov volieb

UNB: Neporušili sme zákon pri predaji pozemkov - diskusné fórum čitateľov