Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. decembra 2011

Úrad odmieta neobjektívnosť pri kontrole štadiónaNajvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) sa ohradzuje voči vyjadreniam, ktoré jeho zistenia v súvislosti s rekonštrukciou Zimného štadióna Ondreja Nepelu "dezinterpretujú, prípadne sú namierené ...Zdieľať
stadion BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) - Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) sa ohradzuje voči vyjadreniam, ktoré jeho zistenia v súvislosti s rekonštrukciou Zimného štadióna Ondreja Nepelu "dezinterpretujú, prípadne sú namierené voči jeho objektívnosti a nestrannosti".


Kontrolný úrad takto zareagoval na medializované vyjadrenia k správe o výsledku kontroly financovania rekonštrukcie štadióna. Stanovisko NKÚ agentúre SITA poskytla riaditeľka odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Lenka Ištvánová. Ako sa uvádza v stanovisku, všetky informácie a zistenia uvedené v správe o výsledkoch uvedenej kontroly sú "preukázateľné a založené na faktoch preverených kontrolou".

Protokoly o výsledkoch kontroly boli podľa úradu s každým kontrolovaným subjektom prerokované a ten ho aj odsúhlasil.


Predražená rekonštrukcia

Najvyšší kontrolný úrad zverejnil 16. decembra správu o výsledku kontroly financovania rekonštrukcie Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave z prostriedkov štátneho rozpočtu a prostriedkov hlavného mesta SR. Podľa záverov kontrolórov úradu stála rekonštrukcia takmer dvakrát viac oproti pôvodnému plánu a s peniazmi sa narábalo nehospodárne.

Rekonštrukcia stála 96 miliónov eur, podľa kontrolného úradu bola predražená až o 90,6 percenta oproti pôvodným zámerom hlavného mesta. Kontrolóri ďalej tvrdia, že projektant aj stavebník boli vybratí v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní a bývalé vedenie mesta a organizácia Generálny investor Bratislava (GIB) peniaze minuli otáznym spôsobom.


Vykonštruovaná informácia

Bývalá riaditeľka Generálneho investora Bratislava (GIB) Jarmila Tvrdá na utorkovej tlačovej konferencii uviedla, že informáciu o 90,6-percentnom navýšení rekonštrukcie štadióna považuje za vykonštruovanú. Podľa nej boli financie na rekonštrukciu navýšené len o 16,1 percenta a toto navýšenie by sa malo po vrátení ďalších financií dostať pod hranicu 16 percent.

Za množstvo pochybení, ktoré NKÚ konštatoval, je podľa primátora Bratislavy Milana Ftáčnika z hľadiska riadenia projektu zodpovedný bývalý bratislavský primátor Andrej Ďurkovský. Ďurkovský tvrdenia primátora Ftáčnika označil za opakovanú snahu o diskreditáciu svojej osoby. Súčasný bratislavský primátor uviedol, že pokiaľ sa preukáže, že bol porušený zákon, budú podané aj príslušné trestné oznámenia.


Stanovisko Slovana k interpretácii záverov kontroly NKÚ

"HC SLOVAN Bratislava ako hlavného nájomcu Zimného štadióna Ondreja Nepelu, na ktorom hráva svoje domáce súťažné zápasy, prekvapuje spôsob, akým sa v posledných dňoch po zverejnení záverečnej správy z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky v médiách interpretuje téma rekonštrukcie a financovania zimného štadióna."
Pripomíname, že úspešnú kandidatúru Slovenska na usporiadanie MS v hokeji 2011 vtedajšie vedenie samosprávy hlavného mesta SR Bratislavy na čele s primátorom Andrejom Ďurkovským privítalo medzi prvými a od samého začiatku na príprave tejto vrcholnej športovej udalosti v novodobých dejinách krajiny intenzívne spolupracovalo so Slovenským zväzom ľadového hokeja, organizačným výborom šampionátu a ďalšími inštitúciami.

Kompletné stanovisko HC Slovan Bratislava k interpretácii záverov kontroly NKÚ nájdete TU

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odmietnutie očkovania detí budú asi lekári hlásiť
<< predchádzajúci článok
Šéf diplomacie Egypta sa ohradzuje voči kritike Clintonovej

Úrad odmieta neobjektívnosť pri kontrole štadióna - diskusné fórum čitateľov