24hod.sk    Šport    MS 2010 v JAR

26. júna 2010

Uruguaj zdolal Kórejsku rep.,prvým štvrťfinalistom

Prvým štvrťfinalistom XIX. majstrovstiev sveta vo futbale sa na Štadióne Nelson Mandela Bay v Port Elizabeth stal v sobotu Uruguaj, ktorý zvíťazil nad Kórejskou republikou ...

uruguay Foto: SITA/AP

PORT ELIZABETH 26. júna (WEBNOVINY) - Prvým štvrťfinalistom XIX. majstrovstiev sveta vo futbale sa na Štadióne Nelson Mandela Bay v Port Elizabeth stal v sobotu Uruguaj, ktorý zvíťazil nad Kórejskou republikou 2:1 (1:0). Oba góly Juhoameričanov zaznamenal útočník Ajaxu Amsterdam Luis Suárez. Najprv v 8. min využil zaváhanie kórejskeho gólmana Jung Sung-rjonga pri krížnej prihrávke Forlána a pohodlne trafil z pravej strany do úplne odkrytej brány. V druhom polčase Kórejčania pridali, vypracovali si niekoľko gólových šancí a ich aktivitu korunoval vyrovnávajúcim gólom v 68. min Lee Čchung-jong. Hlavičkou využil zaváhanie zle vybiehajúceho Muslera, ktorý prišiel po 338 minútach o nepriestrelnosť na MS. O prvom postupe Uruguaja do štvrťfinále MS po 40 rokoch napokon rozhodol v 80. min strelecky disponovaný Luis Suárez nechytateľnou krížnou strelou z hranice šestnástky k ľavej žrdi kórejskej bránky. Zverenci trénera Óscara Tabáreza sa v súboji o postup medzi najlepšie štyri tímy MS stretnú s víťazom večerného súboja USA - Ghana

Pozrite si výsledky vyraďovacej fázy

osemfinále (Port Elizabeth):
Uruguaj - Kórejská republika 2:1 (1:0)
Góly: 8. a 80. L. Suárez - 68. Lee Čchung-jong,, ŽK: 38. Kim Jung-woo , 69. Čcha Doo-ri, 83. Čcho Jong-hjung (všetci Kórej. rep), rozhodovali: Wolfgang Stark - Jan Salver, Mike Pickel (všetci Nem.), 30 597 divákov

Uruguaj: Muslera - Maximiliano Pereira, Lugano, Godín (46. Victorino), Fucile - Arévalo Ríos, Diego Pérez, Álvaro Pereira (74. Lodeiro) - Cavani, Forlán, L. Suárez (84. Álvaro Fernández)
Kórejská republika: Jung Sung-rjong - Čcha Doo-ri, Čcho Jong-hjung, Lee Jung-soo, Lee Joung-pjo - Lee Čchung-jong, Ki Sung-jong (85. Jeom Ki-hun ), Kim Jung-woo, Park Ji-sung - Kim Jae-sung (61. Lee Dong-gook) - Park Čchu-joung.

Všetko dôležité v prvom polčase sa odohralo už v úvodných minútach. Už v 4. min fauloval Maximiliano Pereira Park Ji-sunga a z následného priameho voľného kopu z 25 metrov útočník AS Monaco Park Čchu-joung takmer zopakoval svoj kúsok zo zápasu z Nigériou. Tentoraz lopta z jeho kopačky len opečiatkovala pravú žrď Muslerovej bránky. V 8. min Cavani našiel na ľavej strane Forlána, ten poslal po zemi presnú, no nie veľmi rýchlu skákajúcu krížnu prihrávku cez celé pokutové územie. Kórejský gólman Jung Sung-rjong sa po nej hodil, no nepochopiteľne ju minul a Luis Suárez nemal z ľavej strany žiadny problém trafiť sieť odkrytej bránky - 1:0. V ďalšom priebehu I. polčasu boli futbalovejší Uruguajčania, ktorí dokázali držať loptu na svojich kopačkách. Bojujúci Kórejčania ohrozovali Musleru najmä strelami zdiaľky. Uruguaj mohol ísť do šatne s dvojgólovým náskokom, to by si však arbitri museli všimnúť ruku jedného z kórejských obrancov, ktorý zablokoval strelu Maximiliana Pereiru po jeho výlete až do kórejskej šestnástky.

Do druhého polčasu vstúpil aktívnejšie ázijský tím. V 49. min sa na päťke takmer dostal ku gólovej prihrávke Kim Jung-woo, no Fusile v poslednej chvíli zachránil. V 51. min Park Čchu-joung poslal volejom Luganom odhlavičkovanú loptu nad Muslerovu bránku. O päť minút Muslera likvidoval nebezpečnú hlavičku Park Ji-sunga. V 63. min mohol Stark odpískať pokutový kop v prospech Kórejskej republiky, no nepostrehol zákrok Lugana na Ki Sung-jonga. Pasivita a vyčkávanie sa Uruguaju nevyplatili. V 68. min rozohral Ki Sung-jong priamy voľný kop do uruguajskej šestnástky, lopta sa dostala k Lee Čchung-jongovi, ktorý vyhral hlavičkový súboj s Luganom a cez zle vybiehajúceho Musleru poslal loptu do uruguajskej brány. Juhoameričania okamžite zvýšili aktivitu a v 74. min si vypracovali hneď dve šance. Výborné strelecké pozície nevyužili Forlán, ani Suárez. V 80. min sa zverenci Óscara Tabáreza dočkali, keď po Forlánovom rohovom kope sa zdalo, že Kórejčania loptu odvrátili preč z nebezpečnej zóny, no na hranici šestnástky sa k nej dostal Luis Suárez a cez obrancu nechytateľnou krížnou strelou od ľavej žrde do bránky rozhodol o postupe Uruguaja. V 87. min ešte mohol vyrovnať striedajúci Lee Dong-gook, no jeho strelu, ktorá prešla cez Musleru, odpratala v hodine dvanástej do bezpečia kórejská obrana.

Uruguaj - Kórejská republika 1:0

Uruguaj - Kórejská republika 1:1

Uruguaj - Kórejská republika 2:1