Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. septembra 2018

ÚS SR: Reštaurovanie národných pamiatok neprislúcha Pamiatkovému úraduZákonné ustanovenia, ktoré umožňujú reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov z oblasti výtvarného umenia pracovníkom Pamiatkového úradu ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR
Košice 20. septembra (TASR) – Zákonné ustanovenia, ktoré umožňujú reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov z oblasti výtvarného umenia pracovníkom Pamiatkového úradu (PÚ) SR, nie sú v súlade s Ústavou SR. Rozhodol o tom v stredu (19.9.) Ústavný súd SR. Dal tak za pravdu skupine opozičných poslancov Národnej rady SR, ktorá napadla príslušné zmeny v zákone o ochrane pamiatkového fondu a zákone o múzeách, galériách a ochrane predmetov kultúrnej hodnoty z konca roka 2015.


O protiústavnosti ustanovení rozhodol ÚS na neverejnom zasadnutí pléna. Informovala o tom Kancelária ÚS SR.

Podľa 30 poslancov zmenou zákonov s účinnosťou od 1. januára 2016 "došlo k intenzívnemu zásahu do právneho postavenia reštaurátorov v oblasti reštaurovania národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov výtvarného umenia a k vážnemu narušeniu hospodárskej súťaže na týchto dvoch trhoch poskytovania reštaurátorských služieb". Poukazovali na to, že napadnutá právna úprava zrušila ich dovtedajšie výlučné oprávnenie vykonávať reštaurovanie v tejto oblasti a zverila oprávnenie vykonávať rovnakú podnikateľskú činnosť aj Pamiatkovému úradu SR, ktorý je štátnym orgánom. V podaní na ÚS zároveň kritizovali situáciu, keď PÚ pri reštaurovaní nielen rozhoduje, ale aj sám seba kontroluje a má oproti reštaurátorom zvýhodnené postavenie.

Z podobných dôvodov prezident SR Andrej Kiska vetoval príslušnú zákonnú zmenu, poslanci NR SR však v decembri 2015 prelomili jeho veto a dané zmeny schválili.

V minulosti právna úprava dávala oprávnenie na výkon reštaurátorskej činnosti v danej oblasti výlučne reštaurátorom, s tým, že toto povolanie môžu vykonávať len fyzické osoby v právnom postavení podnikateľa združené v Komore reštaurátorov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skalické dni ukončia letnú turistickú sezónu v meste
<< predchádzajúci článok
Macedónsky ústavný súd zamietol podnety proti referendu o zmene názvu

ÚS SR: Reštaurovanie národných pamiatok neprislúcha Pamiatkovému úradu - diskusné fórum čitateľov