Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. mája 2006

USA chcú protiiránsku koalíciu, ak BR OSN odmietne sankcieSpojené štáty sú pripravené vytvoriť koalíciu štátov s cieľom prijať sankcie voči Iránu, ak Bezpečnostná rada OSN neschváli opatrenia. Uviedol to v utorok americký veľvyslanec pri OSN John ...Zdieľať

WASHINGTON 2. mája (WN/SITA/AFP) - Spojené štáty sú pripravené vytvoriť koalíciu štátov s cieľom prijať sankcie voči Iránu, ak Bezpečnostná rada OSN neschváli opatrenia. Uviedol to v utorok americký veľvyslanec pri OSN John Bolton. Na pôde výboru Kongresu povedal, že USA a ich spojenci budú presadzovať prvú rezolúciu OSN odsudzujúcu Irán, aj keď sa Rusko a Čína zdržia hlasovania. Ako dodal, ak jeden zo stálych členov Bezpečnostnej rady bude vetovať neskoršie opatrenie nariaďujúce sankcie, Spojené štáty budú hľadať alternatívne možnosti na potrestanie Iránu.

Veľvyslanec povedal, že Irán bol "veľmi aktívny v použití jeho ropy a zásob zemného plynu na ovplyvnenie krajín ako ochrany pred medzinárodným tlakom." USA a ich spojenci podľa jeho slov tento týždeň pripravujú rezolúciu podľa kapitoly 7 Charty OSN, podľa ktorej budú pre Irán "záväzné všetky rezolúcie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vyzývajúce na zastavenie programu obohacovania uránu a ďalšie." Kapitola 7 umožňuje ekonomické sankcie, prípadne vojenský zásah. Neočakáva sa však, že prvá rezolúcia pohrozí sankciami. Spojené štáty, Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko sa domnievajú, že za iránskym programom je v skutočnosti snaha vyvinúť jadrovú zbraň.

"Bolo by žiaduce mať jednotnú Bezpečnostnú radu, keď budeme prijímať túto rezolúciu...ak to nebude možné, pôjde to aj bez nich (Číny a Ruska)," uviedol Bolton pred americkými zákonodarcami a dodal, že ak sa zdržia, rezolúcia nadobudne platnosť. Čína a Rusko ako dvaja z piatich stálych členov BR OSN môžu vetovať každú rezolúciu. Môžu sa zdržať a rezolúcia môže byť vtedy schválená, ak získa väčšinu najmenej deviatich hlasov v 15-člennej rade.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Švédski poslanci plánujú stretnutie s členmi Hamasu
<< predchádzajúci článok
Rozšírenie EÚ prinieslo výhody novým aj starým členom únie

USA chcú protiiránsku koalíciu, ak BR OSN odmietne sankcie - diskusné fórum čitateľov