22. februára 2010

USA do finále, prekvapenie sa nezopakovalo

Jenny Potterová (vľavo) a Monique Lamoureuxová sa tešia z prvého gólu v sieti Švédska Foto: AP Photo/Matt Slocum VANCOUVER 22. februára (WEBNOVINY) - Prvými finalistkami hokejového turnaja žien na zimných olympijských ...

Jenny Potterová (vľavo) a Monique Lamoureuxová sa tešia z prvého gólu v sieti Švédska

VANCOUVER 22. februára (WEBNOVINY) - Prvými finalistkami hokejového turnaja žien na zimných olympijských hrách vo Vancouveri sa stali Američanky, ktoré v semifinále zvíťazili hladko nad Švédskom 9:1. Nezopakovalo sa prekvapenie spred štyroch rokov zo ZOH 2006 v Turíne, kde USA ako úradujúce svetové šampiónky šokujúco prehrali s "tromi korunkami" 2:3 po samostatných nájazdoch.

Američanky získali už v prvej polovici úvodnej tretiny pohodlný dvojgólový náskok, ktorý v 26. minúte zvýšili na štvorgólový. Potom sa Švédsku zásluhou Winbergovej podarilo znížiť na 1:4, pričom to bol len druhý gól v americkej sieti v doterajšom priebehu vancoverského turnaja. Prvý dostali v oslabení v 58. minúte súboja s Čínou v základnej skupine (1:12). Favoritky to však nerozhodilo, hrali v pohode a pridávali gól za gólom až na konečných 9:1. Hetrikom sa blysla Monique Lamoureauxová. Švédkam tentoraz nepomohla ani brankárka Kim Martinová, ktorá pred štyrmi rokmi zlikvidovala až 37 z 39 striel Američaniek.

Hráčky USA, víťazky MS v posledných dvoch rokoch (2008, 2009), sa budú snažiť vo finále zopakovať úspech z Nagana v roku 1998, keď vyhrali premiérový ženský olympijský turnaj po triumfe 3:2 nad Kanadou. Hokejistky krajiny "javorového listu", ktoré majú v zbierke zlato zo ZOH 2002 a 2006, sa v druhom semifinále v utorok o 2.00 h SEČ stretnú s Fínskom.

Výsledok - semifinále:

USA - Švédsko 9:1 (2:0, 3:1, 4:0)
Góly: 8. Lamoureuxová (Potterová, Knightová), 9. Dugganová (Cahowová, Stacková), 24. Ruggierová (Lamoureuxová), 26. Cahowová (Thatcherová), 34. Thatcherová (Lamoureuxová, Lawlerová), 46. Lamoureuxová (Potterová, Engströmová), 48. Weilandová (Lawlerová), 56. Stacková (Chuová, Engströmová), 58. Lamoureuxová (Knightová) - 30. Winbergová (Jordanssonová)
Vylúčené: 4:5 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 46:12, rozhodovali: Gageová (Kan.) - Nakajamová (Jap.), Richardsonová (Kan.), 16 021 divákov