Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2019

USA nariadili odchod časti zamestnancov veľvyslanectva v BagdadeIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš
Bagdad 15. mája (TASR) - Spojené štáty nariadili, aby z amerického veľvyslanectva v irackej metropole Badgad odišli všetci zamestnanci, ktorých prítomnosť nie je nevyhnutná pre základné fungovanie diplomatickej misie. Informovala o tom agentúra AP s tým, že tento krok prichádza v čase rastúceho napätia vo vzťahoch medzi USA a Iránom.


Rovnaké opatrenie sa týka aj amerického konzulátu v severoirackom meste Arbíl, píše sa v oznámení, ktoré v stredu zverejnili na webstránke amerických diplomatických misií v Iraku.

Americká ambasáda aj konzulát budú fungovať len v núdzovom režime a dočasne pozastavia služby v oblasti vydávania víz. Obmedzené budú aj možnosti poskytovania pomoci americkým občanom nachádzajúcim sa na území v Iraku.

Veľvyslanectvo zároveň odporučilo všetkým stiahnutým pracovníkom, aby z Iraku odcestovali čo najskôr.

Americké veľvyslanectvo v Bagdade varovalo už v noci na pondelok amerických občanov pred "zvýšeným napätím" v Iraku a odporučilo im, aby do tejto krajiny necestovali.

Zvýšené napätie vo vzťahoch medzi USA a Iránom, ktorý s susedí s Irakom, vyvolalo obavy z možného vypuknutia vojenského konfliktu medzi oboma mocnosťami.

USA minulý týždeň do oblasti Perzského zálivu v reakcii na údajné hrozby zo strany Iránu vyslali útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry. Spojené štáty v piatok taktiež ohlásili, že na Blízky východ presunú aj protiraketový systém typu Patriot.

Washington v tejto súvislosti varoval pred bližšie nešpecifikovanými hrozbami zo strany Iránu a jeho spojencov, ktoré podľa neho bezprostredne ohrozujú amerických občanov a záujmy na Blízkom východe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Komisia zverejnila oficiálne výsledky volieb v provincii Kábul
<< predchádzajúci článok
Rezort kultúry plánuje úpravy v rámci percenta domácich hudobných diel

USA nariadili odchod časti zamestnancov veľvyslanectva v Bagdade - diskusné fórum čitateľov