Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2019

Komisia zverejnila oficiálne výsledky volieb v provincii KábulIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Kábul 15. mája (TASR) - Afganská Nezávislá volebná komisia (IEC) zverejnila v stredu po siedmich mesiacoch konečné výsledky októbrových parlamentných volieb z provincie Kábul. Medzi 33 poslancami v tejto oblasti je deväť žien, informovala agentúra DPA.


Výsledky z provincie Kábul boli zverejnené ako posledné z dôvodu opakovaného meškania a neplatného sčítania hlasov.

Niekoľko dní pred oznámením výsledkov protestovalo pred parlamentom a budovami volebnej komisie niekoľko nespokojných kandidátov, ktorí boli vyhlásení za víťazov v predošlých sčítaniach hlasov.

Nezávislá komisia pre sťažnosti na voľby (IECC) zamietla 28. apríla pre podvody výsledky opakovaného sčítania hlasov v Kábule a nariadila ich opätovné zrátanie.

Stalo sa tak po tom, ako boli v marci v snahe bojovať proti obvineniam z neefektívnosti a zneužívania právomocí prepustení úradníci z oboch komisií a na ich miesto boli zvolení noví zástupcovia.

IECC vyhlásila v decembri všetky hlasy voličov v provincii Kábul za neplatné. Dôvodom boli rozsiahle podvody a vážne nedostatky pri organizácii volebného procesu zo strany IEC. Pomalé sčítavanie hlasov kritizovali aj mnohí afganskí politici.

Parlamentné voľby sa v 32 z 34 provincií Afganistanu konali 20. októbra. Vzhľadom na bezpečnostné problémy a značné organizačné ťažkosti však hlasovanie prebehlo v 400 volebných obvodoch až o deň neskôr. V juhoafganskej provincii Kandahár pritom voľby odložili po smrteľnom útoku na provinčného policajného veliteľa o týždeň.

V provincii Kábul odovzdalo svoj hlas 20. a 21. októbra v 558 volebných miestnostiach približne milión ľudí z 1,6 milióna registrovaných voličov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pápež František previezol vo svojom papamobile deti migrantov
<< predchádzajúci článok
USA nariadili odchod časti zamestnancov veľvyslanectva v Bagdade

Komisia zverejnila oficiálne výsledky volieb v provincii Kábul - diskusné fórum čitateľov