07. septembra 2010

Utorňajšie stretnutia 1. kola Slovnaft extraligy

bez nazvu Sprava: Hráč Košíc Stanislav Gron a hráč Bratislavy Ján Lipiansky počas zápasu 1. kola slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi tímami HC Slovan Bratislava a HC Košice

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov utorňajších stretnutí 1. kola základnej časti najvyššej hokejovej súťaže - Slovnaft extraligy 2010/2011:

HK 36 Skalica - HK Nitra 2:4 (0:2, 2:2, 0:0)
Góly: 34. Šátek (R. Školiak), 36. J. Jurík (Štepán, F. Novák) - 8. Spilar (M. Štefanka, König), 13. H. Ručkay, 28. T. Chrenko (H. Ručkay), 39. Marek Slovák (M. Kováčik, Rais)
Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: T. Višňovský (Skalica) na 10 min za napadnutie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Rudý - M. Orolin, Horínek, 1577 divákov

Skalica: Lakosil - Gründling, I. Jankovič, Jass, Kloz, Jaborník, Kumstát, M. Školiak, Gula - T. Višňovský, R. Školiak, Prokop - Lušňák, Zálešák, Mikušovič - Kutálek, R. Jarolín, Šátek - Štepán, F. Novák, J. Jurík
Nitra: Fikrt - Špelda, J. Polák, König, Fabián, Bučka, Rais, Michal Novák, Hrudík - H. Ručkay, T. Chrenko, S. Saliji - M. Štefanka, Moravec, Spilar - E. Čaládi, M. Kováčik, Marek Slovák - Románek, Šumichrast, G. Saliji

Hneď prvé extraligové kolo prinieslo súboj skalického trénera Oremusa s jeho bývalými zverencami z Nitry. Ako prvý ohrozil brankára hostí Zálešák, jeho strela nebola úspešná. Od tohto momentu sa hral obojstranne opatrný hokej. Hostia vsietili prvý gól, Štefankovu strelu Lakosil vyrazil, ale Spilar poslal puk do poloprázdnej bránky - 0:1. Hostia udreli aj druhýkrát v presilovke. Domáci hráči nechali pridlho puk na hokejke Ručkaja a ten Skaličanov potrestal druhým presným zásahom za Lakosila - 0:2.

Druhú tretinu začali domáci hráči náporom, Višňovského šancu zmarili hostia len za cenu faulu. Skalica si však dlho presilovku nezahrala, vlastnou nedisciplinovanosťou putovali krátko po sebe na trestnú lavicu hneď dvaja domáci, no Nitra tento moment na zvýšenie náskoku nevyužila. Hostia však tretí gól pridali v oslabení. Po chybe M. Školiaka prehodil Lakosila technickou strelou Chrenko - 0:3. Následne však inkasovali, keď Šátek po vyhranom buly prekonal pozorného Fikrta. V 36. minúte znížil Jurík na rozdiel jedného gólu. Tréner hostí si po tomto momente vyžiadal oddychový čas. To sa Nitranom vyplatilo, keď Slovák po strele Kováčika potrestal domácich gólom do šatne.

Nitra vstúpila aktívnejšie aj do tretej tretiny. Königovu strelu si však domáci gólman Lakosil postrážil. Dosiahnuť kontaktný gól sa pokúšal Višňovský, no ani Fikrt sa nenechal prekvapiť. Poslednú šancu v zápase na zvrat domáci nevyužili, keď v 51. min nedokázali zužitkovať presilovku o dvoch hráčov. Fikrt si poradil so strelami Jarolíma a Šáteka. V závere zápasu hostia kontrolovali hru, ďalší gól už nepadol a po výsledku 2:4 sa radujú hostia z Nitry.

Hlasy:
Peter Oremus (tréner Skalice): "Do každého duelu ideme za víťazstvom. Dnes sa nám to nepodarilo, sami sme nahrali súperovi na tri góly. Pozitívne hodnotím to, že sme sa vrátili do zápasu, no chyba obrancu nás stála lepší výsledok."
Róbert Pukalovič (tréner Nitry): "Dnes nás nakopla nevyužitá šanca Skalice a potom dva strelené góly. Nešťastným gólom sme však pomohli súperovi a vzápätí sme inkasovali ďalší gól. Oddychový čas nám však pomohol a do konca druhej tretiny sme zvýšili na rozdiel dvoch gólov a tento stav sme udržali. Dnešný zápas hodnotím pozitívne.

HC'05 Banská Bystrica - MsHK DOXXbet Žilina 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)
Góly: 28. Miroslav Hlinka (Bambúch), 35. Cebák (Šechný, Macejka) - 4. Smotrila (Klouda, J. Kopecký), 52. Rúfus, 56. Petruška (Pozník)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Baluška - Bundil, Tvrdoň, 950 divákov

B. Bystrica: Šimonovič - Kolba, Bambúch, Cebák, Cuník, Vizváry, Vantroba, Paľov, Kubka - M. Hudec, Miroslav Hlinka, J. Sýkora - A. Bezák, Šechný, Macejka - Rumpel, Češík, Kútny - Tománek, Hamrák, Vartovník
Žilina: M. Laco - Kolarz, Nádašdi, Milovanovič, Pozník, Ďurkech, Dlouhý, Krčula, Rúfus - J. Kopecký, Klouda, Smotrila - Petruška, Palovčík, Stupka - Drevenák, Hreus, M. Kokavec - Hájnik, M. Horský, Valášek

Žilinčania začali pod Urpínom odvážne, útočne a vyplatilo sa. V 4. min sa presadila prvá formácia hostí, keď domáci nestihli kompletne vystriedať štvrtú formáciu. Smotrila z uhla prekvapil brankára Šimonoviča, ktorému prešiel puk popri korčuli a žŕdke za chrbát - 0:1. Domácich gól trochu prebral, najprv sa nepresadil pred žilinským brankárom Marekom Lacom Kútny, na opačnej strane v presilovke Stupka. V zapätí si z trestnej lavice nakorčuľoval domáci Sýkora, ale ani ten nevyrovnal. Podobný scenár sa zopakoval v 17. min, keď Smotrila netrafil puk pred poloprázdnou bránkou, hneď potom sa preštrikoval pred Laca Tománek, no žilinský brankár opäť podržal svoj tím.

V druhej tretine mali viac z hry Banskobystričania, ale vyrovnali až z presilovej hry, keď v 28. min Bambúch zachytil zlú rozohrávku hostí a úplne voľný Hlinka z pravého kruhu tvrdou strelou prekonal Laca. V 35. min domáci ťažili z hry štyroch na štyroch, keď sa presadil spomedzi kruhov Cebák a puk prešiel Lacovi pomedzi betóny - 2:1. Hostia potom nevyužili presilovku, opäť Stupka sa ocitol v dobrej príležitosti, ale nemieril presne a dobrú možnosť nevyužil v závere tretiny domáci Rumpel.

V tretej tretine mali miernu prevahu domáci hokejisti, ale nevedeli ju zužitkovať do gólovej podoby. Šance si vytvorili aj hostia. Po chybách Banskobystričanov dostal v 45. min veľa priestoru Kokavec, obkorčuľoval si bránku "baranov", ale Šimonoviča neprekonal. V 46. min mohli zvýšiť svoje vedenie domáci hokejisti, ale sólo Macejku nebolo úspešné. Hosťujúci Rúfus ťažil v 52. min z chyby domácich hokejistov, pretože tí nevyhodili puk a v oslabení z troch metrov prekonal gólmana Banskej Bystrice - 2:2. Domáci sa snažili hrať útočne, vytvorili si tlak, ale opäť sa vlastnými chybami pripravili o dobrý výsledok. V 56. min Petruška švihol z ľavej strany a vymietol roh Šimonovičovej svätyne. Domácim nevyšla záverečná power-play a tak sa z víťazstva tešili hostia.

Hlasy:
Milan Staš (tréner B. Bystrice): "Rýchly gól v prvej tretine poznačil našu hru a v prvej dvadsaťminútovke sme si nedokázali vytvoriť šance. Málo sme ohrozovali bránku súpera, slabo sme korčuľovali. Po prestávke sme tieto atribúty potlačili, zvýšili pohyb, dostali súpera pod tlak, vytvorili sme si šance a zvrátili sme vývoj zápasu. Hráči si mysleli, že všetko je hotové. Hokej je však už taký. Vypomstili sa nám naše zaváhania, súper potrestal naše chyby a mrzí nás, že ich urobili skúsení hráči. Prehra ma veľmi mrzí."
Anton Tomko (tréner Žiliny): "Sme spokojní s výsledkom. Zvíťazili sme síce trochu so šťastím, ale to patrí k hokeju. Škoda, že sme za stavu 1:0 nepremenili vyložené šance, aby sme išli do väčšieho vedenia. Naopak, v druhej tretine sme ponúkli Banskobystričanom šance, ktoré oni plne využili. Do tretej tretiny sme išli s tým, aby sme zmenili vývoj zápasu, boli pozorní, nešli na to zhurta a oplatilo sa nám to. Chlapcom patrí poďakovanie, že boli trpezliví, dokázali sa stmeliť a víťazstvo strhnúť na našu stranu."

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 3:2 po predĺžení (0:0, 0:1, 2:1 - 1:0)
Góly: 45. Jabrocký (Uram, M. Beran), 49. Važan (A. Novotný), 64. Jabrocký - 23. Mlynarovič (Lundberg), 44. Kmiť (Suchý)
Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: Rapáč (Poprad) 5+DKZ za napadnutie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - M. Korba, Smrek, 1600 divákov

Martin: Dzubina - L. Matejka, P. Klepáč, Štrach, Hriňa, I. Ďatelinka, A. Novotný, Drgoň, Velebný - Uram, M. Beran, Jabrocký - Appel, Mokrejš, Trokan - Mikula, Markovič, Galamboš - Themár, Gálik, Važan
Poprad: Melicherčík - Kledrowetz, Suchý, Jasečko, J. Brejčák, Kasík, D. Brejčák - Škovira, A. Kroták, Kmiť - Lapšanský, I. Rataj, Drotár - Paločko, Mlynarovič, Lundberg - Rapáč, P. Svitana, Mašlonka

Prvá tretina bola sklamaním z niekoľkých dôvodov. Absolútnym rozčarovaním boli poloprázdne tribúny. Počet divákov vôbec nepripomínal, že sa hrá extraligový majstrák. Výkonom nenadchli ani hokejisti. Martinčania boli síce iniciatívnejší, ale ich koncovka bola nemastná-neslaná. Domácim chýbal moment prekvapenia, nedôrazné strely končili na pozornom Melicherčíkovi. Znechutenie priniesla 10. minúta, v ktorej hosťujúci Rapáč nešportovo narazil Matejku do oblasti krku a hlavy. Martinský obranca zostal nehybne ležať na ľade a z kabíny ho musela odviesť sanitka do nemocnice. Rapáčov päťminútový trest však nebol veľkou výhodou pre Martin, ktorý z tejto presilovky nič nevyťažil.

Na začiatku druhej tretiny z ničoho nič udreli hostia. V 23. min Dzubina neudržal vo svojej lapačke Paločkovu strelu a pohotový Mlynarovič to využil - 0:1. O päť minút neskôr mal na hokejke vyrovnanie Drgoň, ale po jeho strele zasvietil iba Melicherčíkov semafor. Vzápätí sa popradský gólman zaskvel po Štrachovej bombe od modrej čiary. V polovici zápasu sa tlak Martina stupňoval, ale Jabrocký v 32. min zahodil najväčšiu príležitosť domácich. Bronzové mužstvo minulej sezóny sa aj v ďalších minútach druhej časti len hľadalo, čo "kamzíkom" vyhovovalo. Podtatranci hrozili ďalším úderom. V 38. min mohol Drotár poslať svoj tím do dvojgólového vedenia, ale Dzubina podržal domácich.

V tretej tretine mal už hokej solídnu úroveň. Dve minúty po prestávke sa objavil pred Dzubinom agilný Drotár, ale znovu na ňom stroskotal. Úspešnejší bol Kmiť, ktorý sa v 44. min pohral s celou martinskou obranou ako mačka s myšou a pohodlne zvýšil vedenie hostí na 2:0. O 27 sekúnd neskôr však prišla rýchla odpoveď MHC Mountfield. Po biliardovej akcii Uram - Beran - Jabrocký strelil naposledy menovaný kontaktný gól a zároveň premiérový gól Martina v novom ročníku súťaže. V 49. min pri avizovanom vylúčení hostí po faule na Thémara sa presadil Važan a bolo vyrovnané - 2:2. V poslednej desaťminútovke riadnej hracej doby sa teda mohlo začínať odznovu. V tom čase hokej gradoval, domáci sa snažili rozhodnúť o víťazstve, ale nemali presnú mušku. Spytovať svedomie si môže aj Appel, ktorý v 59. min po peknej Trokanovej prihrávke neusmernil puk do prázdnej Melicherčíkovej bránky. No a keďže sa neujala ani Važanova strela osem sekúnd pred tretím klaksónom, na rad prišlo predĺženie.
V úvode nastaveného času bol blízko ku gólu Beran, ale z blízka iba trafil Melicherčíka. O niečo neskôr sa neskončil úspechom ani dravý prienik Thémara. O víťazstve Martina rozhodol v 64. min so šťastím Jabrocký.

Hlasy:
Július Pénzeš (tréner Martina): "Začiatok sezóny sa podpísal pod náš výkon. Prvé dve tretiny sme hrali v kŕči a paradoxne nás naštartoval druhý gól v našej sieti. V záverečnej tretine sme hrali lepšie. V predĺžení sme mali aj kúsok šťastia, Melicherčíkovi prepadol puk medzi betóny, čo sme využili. Zvýšené úsilie v závere vyústilo do nášho víťazstva.“
Ján Jaško (tréner Popradu): "Zápas sme si prehrali v záverečnej časti, keď si Martin vytvoril veľký tlak. Súper dal dva góly do prázdnej bránky. Musíme sa z tých hrubých chýb poučiť. Melicherčík nás v kľúčových momentoch podržal a pri rozhodujúcom góle mal veľkú smolu.“

Dukla Trenčín - HKm Zvolen 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 32. Melichárek (Martin Hlavačka), rozhodujúci sam. nájazd Pardavý - 48. Marek Haščák (Juraj Faith)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Gašparík - T. Orolin, V. Snášel, 2050 divákov

Trenčín: Murín - Martin Hlavačka, Turoň, Sekeráš, Trefný, P. Čerešňák, Fatyka, Martin Chovan, E. Bednár - Pardavý, Kollar, Melichárek - Paroulek, Jánoš, Vala - Tybor, T. Klíma, Koložváry - Ružička, P. Kopecký, M. Filo
Zvolen: Škrečko - L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Hranáč, Vosátko, Ďaloga, Hraško, Valach - P. Barinka, P. Pucher, Michal Chovan - Kovář, Marek Haščák, Juraj Faith - Leskovjanský, Otčenáš, Škoda - L. Jurík, M. Jurík, Zuzin

Hosťujúci Škoda síce už v 3. min nastrelil žŕdku, v prvej tretine bol však zápas vyrovnaný. Obe mužstvá nešetrili pohybom, takže diváci videli snaživý a dynamický hokej. Niekoľko dobrých šancí sa však neujalo, preto sa na úvodný gól muselo čakať až do polovice stretnutia.

V 32. min sa počas presilovky dostal k odrazenému puku domáci Melichárek a zblízka prekonal brankára - 1:0. Útočná aktivita na oboch stranách neutíchala ani v prostrednej časti, ale brankári boli na svojich miestach a pri zákrokoch nechybovali.

V tretej tretine hostia zvýšili snahu o skórovanie, najskôr neuspel Juraško v obrovskej šanci pred odkrytou bránkou, ale v 48. min pri hre v oslabení ušiel Haščák, a hoci tiesnený, tečovanou strelou vyrovnal. Nervozita na domácich hokejkách narástla a iniciatívu na niekoľko minút prevzal Zvolen. Trenčania však odolali, pričom v závere mohli oba celky strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Nasledovalo predĺženie, v ktorom domáci nevyužili dve presilové hry, takže sa muselo rozhodnúť až v nájazdoch. V nich uspeli len domáci Pardavý a Melichárek, takže dva body ostali pod Hradom Matúša Čáka.

Hlasy:
Dušan Gregor (tréner Trenčín): "V prvých dvoch tretinách sme podali celkom dobrý výkon, chýbal nám však o niečo lepší pohyb, pretože súper nás prevýšil najmä lepším korčuľovaním. Celkovo to bol vyrovnaný zápas, doplatili sme však na chyby, ktoré by sa nám nemali stávať. Týka sa to inkasovaného gólu pri našej vlastnej presilovke ako aj nevyužitých dvoch presiloviek v predĺžení. Deľba bodov po riadnom hracom čase je spravodlivá, nám sa so šťastím podarilo uhrať ešte jeden bod navyše."
Ernest Bokroš (tréner Zvolen): "Na úvod súťaže to bol kvalitou celkom slušný zápas, na ktorý sa obe mužstvá dobre pripravili. Preto v ňom aj padlo menej gólov. S naším výkonom môžem byť spokojný, pretože hra mala myšlienku a hráči sa dobre pohybovali. Nedarilo sa nám však v zakončení. Nevyužili sme veľa šancí, ktoré sme si dokázali vypracovať. Súper bránil veľmi dobre a v závere mal trochu viac šťastia."

HC Slovan Bratislava - HC Košice 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Góly: 22. J. Kováčik (Kapuš, Kuľha), 24. A. Nedorost (Lipiansky)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - M. Novák, P. Stano, 2650 divákov

Slovan: Konrád - Bohunický, J. Kováčik, Frühauf, Turunen, Štajnoch, Kántor - Kuľha, Hujsa, Demel - Róbert Huna, Kapuš, Richard Huna - Bakoš, Lipiansky, Vaic - A. Nedorost, L. Hudáček, D. Skokan
Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, M. Grman, Šeda, Deyl - Michel Miklík, Jenčík, Vorel - Tomík, S. Gron, P. Bartoš - Marcel Haščák, Pašek, Andrašovský - D. Buc, Martin Frolík, Kriška

Pred zápasom si hokejoví fanúšikovia v Ružinove zaspomínali na Dušana Pašeka pri príležitosti jeho nedožitých 50. narodenín. Jeho nasledovníci, medzi nimi aj syn Dušan paradoxne v drese Košíc, však v úvodnej tretine novej extraligovej sezóny neukázali zo svojho umenia takmer nič, a tak diváci veľa hokejovej krásy nevideli. Pre kolíziu s futbalovou kvalifikáciou ich do hľadiska napriek repríze posledného finálového súboja s majstrom z Košíc prišlo len 2650.

Slovanisti sa z gólu tešili už v 22. sekunde druhého dejstva, no Kuľha poslal puk za chrbát J. Hudáčka korčuľou, a tak sa bezgólový stav nemenil. O minútu neskôr však už áno, keď vylúčenie Košičana Krišku potrestal už po šiestich sekundách J. Kováčik. Ten po vyhratom vhadzovaní Kapuša od modrej čiary poslal domácich do vedenia. Aj ďalší faul majstra mal za následok gól v Hudáčkovej bránke, tentoraz našiel Lipiansky medzi kruhmi úplne voľného A. Nedorosta, ktorý nedal košickému gólmanovi šancu - 2:0. Po tomto okamihu hra upadla opäť do podpriemeru a divákov zdvihol zo sedadiel až v 38. min hlásateľ, ktorý oznámil futbalový výsledok z Moskvy (víťazstvo SR nad Ruskom 1:0, pozn.).

Veľkú šancu znížiť mal v 48. min aktívny Andrašovský, ale pozorný Konrád si aj naďalej držal čisté konto. V 54. min sa až pred domáceho gólmana preštrikoval Jenčík, ale ani on nedosiahol prvý tohtosezónny gól úradujúceho šampióna. Keďže sa až do konca duelu skóre nemenilo, Slovanu stačilo na pohodlné víťazstvo nad Košicami kvalitne odohraných 41 sekúnd v dvoch rozhodujúcich presilových hrách.

Hlasy:
Pavel Hynek (tréner Slovana Bratislava): "Chcem poďakovať hráčom za výkon a tri body. Na úvod sezóny to bolo kvalitné stretnutie. Hrali sme proti výborne organizovanému súperovi. Som rád, že sme do nového ročníka vstúpili takto úspešne. Oceňujem výkon chlapcov, najmä brankár Konrád nás podržal. Čakal som viac divákov, no futbal iste čosi odčerpal."
Rostislav Čada (tréner HC Košice): "Videli sme klasický zápas z úvodu sezóny. Nebolo to zlé stretnutie. Oba tímy sa určite ešte zlepšia. S naším výkonom sme nespokojní z pohľadu výsledku aj hry najmä v druhej tretine. Po dobre odohranom úvodnom dejstve sme v nej hrali pasívne, boli sme dvakrát vylúčení a inkasovali sme. V tretej tretine sme si vytvorili tlak, ale nedokázali sme žiadne šance premeniť."