Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

23. januára 2019

ÚVZ SR: V prekúrených miestnostiach sa ľahšie šíria virózyPrekúrené miestnosti môžu ľudskému organizmu škodiť. Jednak tým, že sa v nich môžu ľahšie šíriť virózy, ale tiež vystavením sa prudkým zmenám ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta
 
Bratislava 23. januára (TASR) – Prekúrené miestnosti môžu ľudskému organizmu škodiť. Jednak tým, že sa v nich môžu ľahšie šíriť virózy, ale tiež vystavením sa prudkým zmenám teplôt, ktoré pôsobia na organizmus pri prechode z exteriéru do interiéru a opačne. Upozornil na to Odbor hygieny životného prostredia z Úradu verejného zdravotníctva SR.


"Počas zimných mesiacov je z hľadiska prevencie pred ochorením potrebné v každej obývanej miestnosti udržiavať určitú optimálnu teplotu," odporúča Oľga Miklánková z ÚVZ. Podľa názoru odborníčky je v priestoroch, kde človek dlhšie sedí, optimálna teplota okolo 22 až 26 stupňov Celzia. Teplota v kúpeľni by sa mala pohybovať medzi 22 až 24 stupňami. Vo vstupných halách by to malo byť medzi 18 až 20 stupňami, na chodbách a schodiskách okolo 15 až 18 stupňov Celzia. V spálni by sa teplota mala pohybovať na úrovni 16 až 20 stupňov, pričom pri novorodencoch by to malo byť 20 stupňov Celzia a pri menších deťoch 18 až 20 stupňov Celzia.

"Takto zvolené teploty v miestnostiach sú vhodné pre regeneráciu organizmu. Urýchlia sa procesy v tele, posilňuje sa imunitný systém a napomôže to ku kvalitnému spánku. Teplota v spálni by ale nemala klesnúť pod 16 °C pre zníženú obranyschopnosť organizmu voči respiračným ochoreniam," zdôraznila Miklánková. Taktiež poukázala na dôležitosť vetrania.

Podotkla, že dôsledkom suchého vzduchu môže byť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ. Suchý vzduch má podľa odborníčky vplyv aj na vysušovanie pokožky tváre, čo sa prejavuje jej predčasným starnutím a vznikom vrások. Optimálna vlhkosť vzduchu by sa mala počas chladného počasia pohybovať od 30 do 50 percent.

Upozornila, že pokiaľ je v priestoroch bytu veľmi suchý vzduch, na zvlhčovanie je možné použiť rôzne druhy zvlhčovačov. Na radiátory odporúča umiestniť odparovače, no pripomína, že ich je potrebné udržiavať v čistote a pravidelne v nich vymieňať vodu, aby sme predišli tvorbe baktérií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Lacné letenky v kocke – ako nájsť akciové ponuky za pár eur? (23. 1. 2019)
 Pri chudnutí treba vynechať sacharidy, hovorí výživová poradkyňa (23. 1. 2019)
 Radíme: Aj tehotné ženy ba mali používať bezpečnostné pásy (17. 1. 2019)
 Zima dá imunitnému systému zabrať, posilnia ho vitamíny aj spánok (16. 1. 2019)
 Radíme: Pri zimných športoch treba zvýšiť opatrnosť (3. 1. 2019)
 Pravidlá platia aj na svahu: Za zrážku môže lyžiar, ktorý ide zvrchu (26. 12. 2018)
 Je mýtus, že tvrdý alkohol pomáha stráviť mastné jedlo (23. 12. 2018)
 Pri zimných športoch treba dbať na stav svahu aj svoje schopnosti (19. 12. 2018)
 Zuzana Stanová: Kúpu zvieraťa pod stromček dôkladne zvážte (17. 12. 2018)
 Radíme: Darčeky pod stromček by sa mali nakúpiť skôr (4. 12. 2018)nasledujúci článok >>
Ramazzotti a Fonsi predstavujú videoklip Per le strade una canzone
<< predchádzajúci článok
K. Lizurej vystavuje v Bratislave veľkoplošné, ručne vyšívané obrazy

ÚVZ SR: V prekúrených miestnostiach sa ľahšie šíria virózy - diskusné fórum čitateľov