Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

17. decembra 2018

Zuzana Stanová: Kúpu zvieraťa pod stromček dôkladne zvážteZvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová vyzýva rodičov, aby dôkladne zvážili rozhodnutie kúpiť deťom na Vianoce živé zvieratko na základe svojich možností a kapacít.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 17. decembra (TASR) - Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová vyzýva rodičov, aby dôkladne zvážili rozhodnutie kúpiť deťom na Vianoce živé zvieratko na základe svojich možností a kapacít. "Zvieratá podľa zákona o veterinárnej starostlivosti od 1. septembra už nie sú veci, no predovšetkým nie sú hračky," upozorňuje.


Ľudia si podľa nej často zvolia nesprávne plemeno psa, ktoré sa deťom páči napríklad len preto, lebo ho videli vo filme, a nezvládnu jeho temperament. "Rodičia kupujú deťom ako darček živé zviera bez dostatočnej reflexie podmienok, v ktorých ho budú chovať, bez reálnych skúseností s chovom alebo bez oboznámenia sa s podmienkami, ktoré vyžaduje," hovorí zvieracia ombudsmanka. "Žiaľ, mnohým ľuďom nie je zrejmé ani to, že šteniatka sú na začiatku nesocializované, treba ich učiť chodiť na potrebu a podobne," popisuje. Opustiť zviera s úmyslom zbaviť sa ho, je pritom podľa zákona o veterinárnej starostlivosti priestupok, za ktorý hrozia pokuty vo výške niekoľko sto eur.

Podľa štatistík iniciatívy Zvierací ombudsman každoročne v útulkoch, v škatuliach pred bránami útulkov a vyhodených v kontajneroch končí okolo 200 živých vianočných darčekov. "Deväťdesiat percent z nich sú psy, lebo sú najnáročnejší na chov," hovorí Stanová. Chovať psa je podľa nej naozaj vážne rozhodnutie aj na 15 rokov. "Zbaviť sa ho vyhodením je protizákonné. Navrhujem preto, aby sa ľudia pred kúpou poradili s odborníkom o tom, či a aké zvieratko by pre nich bolo vhodné, a aby zvážili iný typ darčeka," radí Stanová.

V prípade, že sa ľudia chcú zvieraťa zbaviť, zákon jasne hovorí o formách zodpovednosti. "V prvom rade sa treba poradiť s odborníkom a hľadať spôsoby, ako si zvieratko nechať, pretože väčšinou sa ho chcú zbaviť z banálnych dôvodov ako napríklad, že sa vyprázdňuje alebo hryzie papuče," konštatuje Stanová. "Ľudia sú netrpezliví, príliš skoro to vzdávajú a prenášajú zodpovednosť na niekoho, kto ju vôbec mať nemá. To sú útulky, ktoré musia situáciu riešiť dobrovoľníkmi a z minimálnych darov, ktoré dostávajú," doplnila.

Zákonný spôsob, ako sa zbaviť zvieraťa, je podľa nej predať ho či mu nájsť nového majiteľa, ktorý bude schopný zabezpečiť vhodné podmienky na chov. "Ak by ho človek chcel dať útulku, je to možné len so súhlasom útulku na základe dohody a človek je povinný kompenzovať náklady na starostlivosť o zviera," uzatvára zvieracia ombudsmanka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Radíme: Darčeky pod stromček by sa mali nakúpiť skôr (4. 12. 2018)
 Výživová poradkyňa: Na Vianoce možno jesť aj zdravšie (27. 11. 2018)
 Radíme: Neprezuté pneumatiky môžu znížiť poistné plnenie (20. 11. 2018)
 RADÍME: Zasnežené auto na cestu nepatrí (13. 11. 2018)
 Radíme: Podsedáky v autách nechránia deti dostatočne (12. 11. 2018)
 Pri výbere zimných pneumatík si netreba všímať iba ich cenu (10. 11. 2018)
 Radíme: Chorobám zabráni v prvom rade umývanie rúk (5. 11. 2018)
 Lekár Hronec: Krátky poobedňajší spánok je lepší ako dlhé vyspávanie (1. 11. 2018)
 Radíme: Hrbenie môže znamenať zlomený stavec (27. 10. 2018)
 Skoro všetci priberú, keď sa nehýbu a priveľa jedia, hovorí odborníčka (24. 10. 2018)nasledujúci článok >>
Vedci USA objavili najvzdialenejšie teleso našej slnečnej sústavy
<< predchádzajúci článok
Let na Medzinárodnú vesmírnú stanicu potrvá údajne približne 4 hodiny

Zuzana Stanová: Kúpu zvieraťa pod stromček dôkladne zvážte - diskusné fórum čitateľov