14. januára 2015

V 10. etape Rely Dakar triumf Borta, Svitko na 6. mieste, Jakeš 9.

Na snímke slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko na stroji KTM

Na snímke slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko na stroji KTM Foto: TASR/AP

Marathon 14. januára (TASR) - Slovenský motocyklista Štefan Svitko (KTM) obsadil v stredajšej 10. etape na Rely Dakar 2015 podľa predbežných výsledkov 6. miesto. V celkom poradí mu patrí 5. priečka. Svitkovým maximom stále ostáva tretie miesto z pondelkovej ôsmej etapy, práve po nej sa v priebežnom hodnotení vyšvihol medzi elitnú päťku.

V TOP 10 stredajšej etapy zatiaľ figuruje aj druhý slovenský jazdec Ivan Jakeš (KTM), ktorý je deviaty. Náročnú trasu najlepšie zvládol Španiel Joan Barreda Bort (Honda), ktorý finišoval na prvom mieste časom 4:07:11 h a zabezpečil si tretie víťazstvo na tohtoročnom prestížnom podujatí. O 1:39 min za sebou nechal svojho krajana Marca Comu, tretí bol Portugalčan Ruben Faria na KTM (+2:14). Svitko zaostal za víťazom o 6:22 min, Jakeš +8:59.

V stredu bola opäť na programe maratónska etapa. Ako uvádzali fanúšikovské stránky slovenských pretekárov, štart meraného 371 km dlhého úseku sa začal o 14.10 hod SEČ a jazdcov čakal prechod cez Andy. Trasa stredne dlhej etapy bola umiestnená vo veľmi vysokých nadmorských výškach od 3400 m do 4500 m a panovala tam veľká zima s mínusovými teplotami. Trať obsahovala komplet všetky povrchy aj s prechodom cez soľné pláne.