Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. októbra 2018

V Afganistane sa začalo hlasovanie v parlamentných voľbáchIlustračná fotka.Zdieľať
Ilustračná fotka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Kábul 20. októbra (TASR) - Obyvatelia Afganistanu začali v sobotu hlasovať v parlamentných voľbách, ktoré sa konajú i napriek hrozbám zo strany militantného hnutia Taliban a násiliu počas predvolebnej kampane. Ochranu volebných miestností po celej krajine zaisťujú desaťtisíce príslušníkov bezpečnostných síl, informovala tlačová agentúra AP.


Afganská Nezávislá volebná komisia uviedla, že odovzdať hlas môže 8,8 milióna registrovaných voličov. Členka komisie Vásima Baghdísíová označila hlasujúcich Afgancov za "veľmi, veľmi odvážnych" a dodala, že bude úspechom, ak ich príde k urnám aspoň päť miliónov.

Afganský prezident Ašraf Ghaní vyplnil svoj hlasovací lístok už v čase otvorenia volebných miestností v Kábule o 07.00 h miestneho času (04.30 h SELČ).

Zástupca hovorcu Nezávislej volebnej komisie Azíz Ismáilí upozornil, že predbežné výsledky volieb budú zverejnené najskôr v polovici novembra, zatiaľ čo konečné sa očakávajú až v decembri.

Celkove malo do 249-členného parlamentu v Kábule kandidovať 2565 osôb vrátane 417 žien. Až desať kandidátov však bolo v uplynulých mesiacoch zabitých.

Hlasovanie v provincii Kandahár bolo odložené o týždeň po udalosti z minulého štvrtka, keď zahynuli traja tamojší vrcholní predstavitelia vrátane guvernéra Zalmaja Vesu v dôsledku útoku spáchaného ich vlastnými ochrankármi.

Militantné extrémistické hnutie Taliban voľby odsúdilo ako "americké sprisahanie zamerané na ospravedlnenie ďalšej zahraničnej okupácie". Zaprisahalo sa, že urobí všetko pre to, aby hlasovaniu zabránilo, pričom varovalo kandidátov a príslušníkov bezpečnostných síl, že sa stanú jeho terčmi, ak sa budú na voľbách podieľať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Uruguaj schválil zákon zaručujúci práva transrodovým ľuďom
<< predchádzajúci článok
Súd poslal do väzenia 16 sexuálnych násilníkov v kauze Huddersfield

V Afganistane sa začalo hlasovanie v parlamentných voľbách - diskusné fórum čitateľov