Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. apríla 2010

V Belfaste vybuchla bombaOdpadlíci z Írskej republikánskej armády odpálili v pondelok pred veliteľstvom britskej spravodajskej služby v Severnom Írsku bombu. Stalo sa to iba niekoľko minút po tom, ako ...Zdieľať
belfast Foto: SITA/AP


DUBLIN 12. apríla (WEBNOVINY) - Odpadlíci z Írskej republikánskej armády odpálili v pondelok pred veliteľstvom britskej spravodajskej služby v Severnom Írsku bombu. Stalo sa to iba niekoľko minút po tom, ako Londýn preniesol časť právomocí v oblasti súdnictva na Belfast, informovala polícia. Policajný zbor Severného Írska oznámil, že odpadlíci z IRA zajali taxikára v jeho dome v Belfaste a použili jeho taxík na prevoz bomby k múrom Palace Barracks, bývalej základne britskej armády, v ktorej sa v súčasnosti nachádza velenie severoírskej pobočky spravodajskej služby MI5. Podľa polície útok, ktorý sa odohral o 00.24 miestneho času (1.24 SELČ), nespôsobil žiadne zranenia a iba malé škody na okolostojacich domoch v belfastskom predmestí Holywood.

Podľa miestnych politikov úrady evakuovali okolo 50 tamojších obyvateľov po tom, ako zaznamenali varovný telefonát upozorňujúci na výbuch. Protestantský politik Basil McCrea povedal, že jedného muža hospitalizovali s podozrením, že utrpel šok po tom, ako ho tlaková vlna výbuchu zhodila na zem.

Miestni politici sa zhodujú v tom, že útok bol pravdepodobne načasovaný tak, aby poškodil presunu právomocí z britskej vlády na nové ministerstvo spravodlivosti v Severnom Írsku vytvorené tamojšou ťažkopádnou koalíciou britských protestantov a írskych katolíkov. Právomoci v oblasti súdneho systému oficiálne preniesol Londýn na severoírsku vládu o polnoci, teda iba 24 minút pred tým, ako bomba explodovala. Londýn si stále ponechal kontrolu nad niektorými kľúčovými právomocami - agenti MI5 napríklad budú mať v Severnom Írsku aj naďalej vedúce postavenie pri protiteroristickej spravodajskej činnosti.

Veľkonočnou dohodou v roku 1989 sa skončili násilné nezhody medzi katolíckou Írskou republikánskou armádou (IRA), ktorá bojovala za pripojenie Severného Írska k Írsku, a protestantskými ilegálnymi skupinami zasadzujúcimi sa za jeho zotrvanie vo Veľkej Británii. Napriek dohode ojedinele dochádza k útokom odštiepeneckých skupín. V marci 2009 zabili príslušníci IRA dvoch britských vojakov a policajta.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Staré Mesto pripravuje zber elektrospotrebičov
<< predchádzajúci článok
Záchrana bánk v USA si vyžiada 89 mld. USD

V Belfaste vybuchla bomba - diskusné fórum čitateľov