Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. mája 2007

V Česku dominovala téma Ukrajiny, Kosova a rozširovania EÚLídri pätnástich európskych krajín, ktorí sa stretli na dvojdňovom summite v Českej republike, vyslovili obavy z ukrajinskej politickej krízy. "Sme odhodlaní predísť akejkoľvek možnej nestabilite v ...Zdieľať

BRNO 26. mája (SITA/AFP) - Lídri pätnástich európskych krajín, ktorí sa stretli na dvojdňovom summite v Českej republike, vyslovili obavy z ukrajinskej politickej krízy. "Sme odhodlaní predísť akejkoľvek možnej nestabilite v regióne, ktorá ohrozuje svet okolo nás," povedal český prezident Václav Klaus, ktorý stretnutie pätnástich prezidentov strednej, východnej a južnej Európy hostil. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko plánovanú návštevu Brna na poslednú chvíľu odvolal, pretože v jeho krajine eskaluje politické napätie.

Brnianske diskusie za zatvorenými dverami sa zameriavali na budúcnosť Kosova, "hlavný problém tohto regiónu" ako povedal Klaus. Český prezident a jeho macedónsky kolega Branko Crvenkovski boli jedinými lídrami, ktorí sa zúčastnili na záverečnej tlačovej konferencii. "Je fér povedať, že účastníci tohto stretnutia nezdieľajú rovnaký názor na riešenie problému," dodal Klaus bez uvedenia detailov.

"Sme za ďalšie rokovania. Dnes sme počuli rozdielne názory. Myslím, že bude nevyhnutné, aby sme ich integrovali do obhájiteľného riešenia," povedal pre českú tlačovú agentúru ČTK srbský prezident Boris Tadič. Kosovo je stále oficiálne súčasťou Srbska, hoci od konca 90. rokov ho spravuje OSN. Plán, ktorý navrhol špeciálny splnomocnenec OSN pre Kosovo Marti Ahtisaari, hovorí o samostatnosti Kosova pod dohľadom medzinárodného spoločenstva.

Ďalšou témou rokovaní prezidentov bolo rozširovanie Európskej únie. Klaus podčiarkol, že všetci lídri sú za ďalšie rozširovanie európskeho bloku. Na summite sa okrem Českej republiky, Macedónska a Srbska, zúčastnili Albánsko, Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Maďarsko, Moldavsko, Taliansko, Slovensko, Čierna Hora, Poľsko a Rumunsko.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Republikové predstavenstvo ĽS-HZDA chce za predsedu Mečiara
<< predchádzajúci článok
Republikové predstavenstvo odporúča za predsedu Mečiara