20. apríla 2007

V hokejovom finále MS 18 Rusko a USA, Česi vypadli

Hokejisti Ruska sa vo finále majstrovstiev sveta do 18 rokov vo Fínsku stretnú v nedeľu v Tampere s USA. V podvečernom zámorskom semifinále medzi USA a Kanadou po dramatickej zápletke o finalistovi ...

TAMPERE/RAUMA 20. apríla (WEBNOVINY) - Hokejisti Ruska sa vo finále majstrovstiev sveta do 18 rokov vo Fínsku stretnú v nedeľu v Tampere s USA. V podvečernom zámorskom semifinále medzi USA a Kanadou po dramatickej zápletke o finalistovi rozhodovali až samostatné nájazdy. Na rozdiel od zápasu v základnej skupine, ktorý skončil výhrou Kanaďanov, sa tentoraz radovali Američania a po výhre 4:3 po sam. nájazdoch postúpili do boja o zlato. Výber USA vyhral posledné dva šampionáty, v roku 2004 prehral vo finále s Ruskom.

Rusi popoludní zdolali víťaza B-skupiny Švédsko po dramatickom priebehu 5:4, keď o ich víťazstve rozhodol v poslednej sekunde zápasu Alexej Čerepanov. Jeden z najlepších zápasov na turnaji mal všetky atribúty dramatickosti a hokejovej moderny.

Zaujímavosťou je, že všetky tri postupujúce tímy z B-skupiny do play off svoje duely prehrali.

Vlani bronzový tím Česka sa postaral o jedno z najväčších prekvapení v histórii MS do 18 rokov. Zápas s Nemeckom nezvládol a po prehre 3:6 vypadol z najvyššej kategórie. Po vyrovnaných dvoch tretinách Nemci v poslednej dvadsaťminútovke strelili tri góly, jeden do prázdnej bránky a pripravili favoritovi šok. Česko prvýkrát vo svojej histórii zostupuje z elitnej kategórie. Prvýkrát sa stalo, že medailista z predchádzajúceho šampionátu vypadol do I. divízie. Spolu s Čechmi opúšťa elitu aj Lotyšsko, ktoré prehralo s Fínskom 3:6. O rok v Kazani sa medzi elitou predstavia ako nováčikovia Bielorusko a Dánsko.

Výsledky - MS do 18 rokov v hokeji vo Fínsku:

Semifinále (Tampere):

Švédsko "18" - Rusko "18" 4:5 (0:0, 2:3, 2:2)

Góly: 22. a 22. Hjalmarsson, 43. Bejmo, 56. Bäcklund - 43. a 60. Čerepanov, 25. Dadonov, 28. Korostin, 40. Filatov

Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rehman (Kan.) - Kalivoda (ČR), Winnekens (Nem.), 955 divákov

Kanada - USA 3:4 po sam. nájazdoch (0:1, 3:1, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 21. a 25. Boychuk, 32. Turris - 20. Saponari, 30. Shattenkirk, 42. Vanriemsdyk, rozhodujúci sam. nájazd: Vanriemsdyk

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sjoberg (Švéd.) - Orelma, Terho (obaja Fín.), 1505 divákov

O záchranu - o 7. až 10. miesto (Rauma):

Česko "18" - Nemecko "18" 3:6 (2:1, 1:2, 0:3)

Góly: 9. a 40. Valchař, 17. Szturc - 14. Flaake, 36. Hübscher, 36. Schopf, 45. Geiger, 52. Fischhaber, 60. Rupprich, 731 divákov

Lotyšsko "18" - Fínsko "18" 3:6 (0:1, 2:2, 1:3)

Góly: 29. Bukarts, 32. J. Ozolinš, 48. Danilovs - 13. Liljeblad, 31. Jyrkkio, 38. Kokkonen, 41. Kokkala, 49. Pallassalo, 53. Poysti, 1238 divákov

Konečná tabuľka skupiny o záchranu:

1. Fínsko 3 3 0 0 0 14:8 9

2. Nemecko 3 2 0 0 1 12:9 6

----------------------------------------

3. Česko 3 1 0 0 2 9:11 3

4. Lotyšsko 3 0 0 0 3 6:13 0

*Poznámka: zápasy, výhry v riadnom hracom čase - 3 body, výhry po predĺžení alebo sam. nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch - 1 bod, prehry v riadnom hracom čase - 0 bodov, skóre, body).