Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. júla 2021

V júni zomrelo na Slovensku najmenej ľudí za posledný rok, ale rastú úmrtia na kardiovaskulárne choroby


Tagy: úmrtia

V júni tohto roku na Slovensku zomrelo 4 251 ľudí. Štatistický úrad ŠR (ŠÚ SR) o tom informoval v tlačovej správe, ktorú zaslalo jeho oddelenie ...Zdieľať
gettyimages 523201471 676x451 28.7.2021 (Webnoviny.sk) - V júni tohto roku na Slovensku zomrelo 4 251 ľudí. Štatistický úrad ŠR (ŠÚ SR) o tom informoval v tlačovej správe, ktorú zaslalo jeho oddelenie komunikácie. Ide o najnižší počet úmrtí v jednom mesiaci za posledných 12 mesiacov. Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru nadúmrtnosti dosiahnutú za posledných deväť mesiacov.


Počty zomretých sa začínajú približovať k stavu z predchádzajúcich rokov a spolu s celkovou nadúmrtnosťou sa od začiatku tohto roku plynule znižujú.

Klesli aj úmrtia na koronavírus


„Nadúmrtnosť je najnižšia od septembra minulého roka, ešte minulý mesiac bola na úrovni deväť percent, v apríli bola na úrovni 28 percent. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla skoro 77 percent,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Nadúmrtnosť v jednotlivých krajoch v júni dosahovala úroveň päť až 10 percent. Celkovo najviac úmrtí - 3,3 tisíca sa týkalo skupiny obyvateľov vo veku nad 65 rokov, čo je o osem percent viac ako päťročný priemer. Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo v júni 76 osôb, čo predstavuje necelé dve percentá zo všetkých zomretých.

Kardiovaskulárne choroby zabili viac ľudí


Počas prvých troch mesiacov roku bol koronavírus najčastejšou hlavnou príčinou úmrtí, aktuálne je na ôsmom mieste. Najčastejšími príčinami úmrtí v šiestom mesiaci tohto roka boli choroby obehového systému (47 percent úmrtí, dvetisíc osôb) a nádory (25 percent, 1,1-tisíc osôb).

Na kardiovaskulárne choroby zomrelo v júni oproti priemeru predošlých piatich rokov o štyri percentá viac osôb, v prípade nádorov stále zomieralo menej ľudí, ale hodnoty sa priblížili k predošlým rokom. Prvú päťku najčastejších príčin dopĺňali v júni úmrtia na choroby dýchacej sústavy (osem percent), tráviacej sústavy (šesť percent) a vonkajšie príčiny úmrtí (päť percent).


Zdroj: Webnoviny.sk - V júni zomrelo na Slovensku najmenej ľudí za posledný rok, ale rastú úmrtia na kardiovaskulárne choroby © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: úmrtia
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prešovský kraj bojoval s búrkami a silným vetrom, mimoriadna situácia je v šiestich obciach
<< predchádzajúci článok
Južné Slovensko si od horúčav nevydýchne, výstrahy pred teplom pretrvávajú vo viacerých okresoch

V júni zomrelo na Slovensku najmenej ľudí za posledný rok, ale rastú úmrtia na kardiovaskulárne choroby - diskusné fórum čitateľov